جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰

از سریال «یوسف پیامبر (ع)» تا فیلم سینمایی «احمد بای»

فیلم سینمایی «احمد بای»

جوان آنلاین: تمام بازیگران پروژه سینمایی «احمد بای» الجزایری هستند و فقط با یکی از بازیگران فرانسوی مذاکراتی صورت گرفته است، اما عوامل پشت دوربین همه از کشورمان هستند. این فیلم از لحاظ تولید یکی از سخت‌ترین کارها محسوب می‌شود و اولین کار بزرگ تاریخی سینمای الجزایر خواهد بود.

 پروژه سینمایی «احمد بای» کاری مشترک بین کشور ایران و الجزایر است که فیلمبرداری آن در این کشور پیش می‌رود و کارگردانی آن را جمال شورجه برعهده دارد. جمال شورجه پیش از این از تلاش برخی گروه‌های تکفیری برای سنگاندازی در تولید این فیلم ضداستعماری خبر داده بود. بیشتر فشار‌ها به دلیل حضور یک فیلمساز ایرانی در رأس این پروژه بود، اما وزارت فرهنگ الجزایر زیر بار این فشار‌ها نرفت، چرا که تهیه کننده فیلم از آغاز تولید آن خبر داده است.


تمام بازیگران این فیلم الجزایری هستند و فقط با یکی از بازیگران فرانسوی مذاکراتی صورت گرفته است، اما عوامل پشت دوربین همه از کشورمان هستند. این فیلم از لحاظ تولید یکی از سخت‌ترین کار‌ها محسوب می‌شود و اولین کار بزرگ تاریخی سینمای الجزایر خواهد بود.


فیلمبرداری فیلم تاریخی و ضد استعماری «احمد بای» به کارگردانی «جمال شورجه» و با حضور وزیر فرهنگ الجزایر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهرک سینمایی CADC الجزیره پایتخت الجزایر آغاز شده است.

جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد

تهیه کننده الجزایری: با شورجه، زیبایی را به سینمای عربی باز می‌گردانیم

تهیه کنندگی این فیلم را خانم دکتر سمیره حاج جیلانی از الجزایر برعهده دارد و یک تیم متخصص ایرانی در زمینه جلوه‌های ویژه، بدلکاری، چهره پردازی، فیلمبرداری و صدابرداری با جمال شورجه همکاری می کنند و در عین حال شماری از هنرمندان الجزایری نیز با تیم ایرانی همکاری کرده و به صورت عملی آموزش می بینند.

حاج جیلانی از همکاری تیم ایرانی برای ساخت این فیلم ابراز رضایت کرد و گفت، دکور‌ها، کارگاه‌های ساخت وسایل مورد نیاز برای این فیلم مانند کارگاه شمشیر سازی و ... با کمک ایرانی‌ها با کمترین هزینه ممکن آماده شد و این می‌تواند سرمایه بسیار خوبی برای ساخت فیلم‌های تاریخی آتی در الجزایر باشد.

تهیه کننده فیلم احمد بای درخصوص فیلمبرداری این فیلم تاریخی نیز گفت: صحنه‌های این فیلم در استان‌های مختلف الجزایر و از جمله در الجزیره، بوسعاده و قسنطینه فیلمبرداری خواهد شد.

وی افزود: فراخوان ما برای انتخاب بازیگر برای این فیلم با استقبال زیادی در الجزایر مواجه شد به گونه‌ای که بیش از ۷۲۰ نفر برای بازی در این فیلم اعلام آمادگی کردند و از آن‌ها امتحان‌های لازم گرفته شد و این درحالی بود که ما نیاز به ۲۰ بازیگر داشتیم

وی در مورد همکاری تیم الجزایری با تیم ایرانی برای ساخت این فیلم گفت، در این خصوص همانند یک روح در دو بدن هستیم. کارگردان فیلم هم شخصیت شناخته شده و قابل احترامی است و با دوراندیشی و مهارت خود توانسته است تیم الجزایری را با تیم ایرانی کاملا هماهنگ کند.
جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد

سمیره حاج جیلانی در خصوص دلایل همکاری با جمال شورجه برای فیلم خود گفت: ضمانت بازار یابی فیلم و رساندن آن به جشنواره‌های بزرگ بین المللی توسط ایرانی‌ها و استفاده از پیشرفت‌های فناوری و هنری در تولید فیلم‌های ایرانی باعث شد تا برای فیلم احمد بای با جمال شورجه همکاری کنیم.
جیلانی افزود: این پروژه (فیلم احمد بای) تنها همکاری ما با ایرانی‌ها نخواهد بود، بلکه موسسه ما با جمال شورجه قراردادی را امضا کرده است که شامل بر آموزش جوانان در رشته‌ها مختلف سینما، توزیع و فیلمبرداری فیلم‌های ایرانی در الجزایر است.
نخستین تجربه همکاری جمال شورجه با هنرمندان الجزایری

محمد طاهر زاوی قهرمان فیلم و عهده دار نقش احمد بای در این فیلم هم گفت: از زمانی که متوجه شدم تیم ایرانی این فیلم را می‌سازد و استاد جمال شورجه کارگردانی آن را بر عهده خواهد داشت، بسیار خوشحال شدم و اکنون نیز که تحت نظر وی کار می‌کنم، بسیار راضی و خرسند هستم.

زاوی افزود، با وجود چنین هنرمندانی، شکی در این نیست که یک اثر هنری بسیار زیبا تولید خواهد شد.

وی در مورد کار با تیم ایرانی نیز گفت، کارگردان، فردی با روابط عمومی قوی و بسیار دلسوز است، این باعث می‌شود تا کار کردن با وی لذت بخش باشد، او به همه اعتماد به نفس می‌دهد و باعث می‌شود همه به کار کردن با او با وجود سختی‌های کار بیشتر راغب باشند.

زاوی در ادامه با تمجید از کار تیم سینمایی ایران در الجزایر گفت، آن‌ها بسیار حرفه‌ای و مسلط به کار هستند و کار آن‌ها در همه زمینه‌ها به ویژه چهره پردازی، طراحی صحنه و لباس مورد توجه قرار گرفته است.

مجید میر فخرایی مدیر هنری این پروژه در ارتباط با گستره و عظمت این فیلم بیان داشت: زمان اتفاق فیلم حدود صد سال پیش است. لباس فرانسوی‌ها و عثمانی‌ها طراحی شده و دوخت لباس بازیگران اصلی آن‌ها به پایان رسیده است.
جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد

وی ادامه داد: دو جنگ مهم در فیلم اتفاق میافتد که حدود ۵۰۰ هنرور و ۵۰ بازیگر اصلی دارد. برای این فیلم دکور‌ها و فضاسازی و لباس‌های مختلفی اعم از عربی، عثمانی، فرانسوی و الجزایری آماده میشود که کاری سخت و بزرگ است.

این نخستین تجربه همکاری جمال شورجه با هنرمندان الجزایری است. وی نخستین ایرانی است که کارگردانی یک فیلم را در الجزایر بر عهده می‌گیرد.. البته در این اثر در صورت توافق ژرار دوپاردیو بازیگر معروف و سرشناس فرانسوی ایفای نقش خواهد کرد.

جمال شورجه در این خصوص گفت: بازیگران این فیلم الجزایری هستند و موضوع فیلم در مورد مبارزه ضد استعماری فرانسه است. البته صحبت‌هایی را با بازیگر سرشناس فرانسوی ژرار دوپاردیو انجام داده‌ایم و منتظر نظر نهایی او هستیم. وی در مورد انتخاب بازیگران گفت: جوانانی که برای انتخاب شدن آمده بودند، در سطوح مختلفی بودند و ما بهترین را از میان آن‌ها انتخاب می‌کنیم.
جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد

وزیر فرهنگ الجزایر: سینمای ایران در سطح جهانی دارای تجارب ارزشمندی است

«عزالدین میهوبی» وزیر فرهنگ الجزایر در خصوص همکاری هنرمندان ایرانی با دست اندرکاران سینمای الجزایر گفت: ایرانی‌ها سرعت عمل خوبی در تولید آثار سینمایی دارند و این باعث می‌شود بتوانند طرح‌های خود را در زمان تعیین شده تحویل دهند. وزیر فرهنگ الجزایر در مصاحبه با پایگاه خبری «کل شی عن الجزایر» در خصوص همکاری‌های فرهنگی کشورش با ایران و مزیت کار هنرمندان ایرانی و دست اندرکاران سینما در ایران گفت: ایرانی‌ها با سرعت عمل و ریتم تندی که در کارشان دارند، می‌توانند پروژه‌ها را در زمان تعیین شده تحویل دهند.

میهوبی همچنین با اشاره به کمبود بودجه و مشکلات اقتصادی در شرایط کنونی افزود: ایرانی‌ها همچنین تجربه و روش خاصی برای کاهش هزینه‌های تولید دارند.
جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد

وزیر فرهنگ الجزایر افزود: سینمای الجزایر پیش از این با سینمای ایتالیا، فرانسه و برخی کشور‌های عربی آشنایی داشت و در این فیلم تجربه همکاری با سینما به سبک ایرانی را پیدا کرده است.

میهوبی در ادامه با تمجید از جایگاه والای سینمای ایران در جهان و همچنین «جمال شورجه» کارگردان فیلم احمد بای گفت: سینمای ایران در سطح جهانی دارای تجارب ارزشمندی است و شورجه نیز در زمره بهترین کارگردان‌های ایرانی است.

این مقام الجزایری همچنین از جدیت در کار تیم ایرانی در این اثر هنری مشترک تمجید کرد و افزود: بی شک این فیلم برای سینمای الجزایر بسیار ارزشمند خواهد بود، افق‌های همکاری در زمینه‌های دیگر را نیز می‌گشاید و هنرمندان الجزایر می‌توانند از تجربیات ایرانی‌ها در زمینه فیلم سازی تا حد زیادی استفاده کنند.

این وزیر الجزایری، جدیت در کار، وقت شناسی، قاطعیت، نظم و انضباط و استفاده حداکثری از زمان را از جمله ویژگی‌های بارز تیم هنری ایرانی با مدیریت شورجه در این فیلم دانست و اضافه کرد: مدیریت زمان در چنین طرح‌هایی بسیار مهم است، زیرا هر اندازه فیلم با حفظ کیفیت، در زمان کوتاه تری ساخته و آماده شود، هزینه‌های تولید آن کاهش می‌یابد.
جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد

میهوبی در ادامه گفت: من شخصا در جریان همه امور فیلم احمد بای بودم و چندبار هم از کارگاه‌های مختلف ساخت این فیلم دیدن کردم. تیم ایرانی با دقت و وسواسی به بررسی مراحل تاریخی زندگی احمد بای و محیط زندگی او، لباس‌ها، آداب و رسوم آن زمان و همچنین معماری و شکل ساختمان‌ها می‌پرداخت.

وزیر فرهنگ الجزایر گفت: فیلم احمد بای با مهارت‌ها و تخصص و تجربه هنرمندان ایرانی فیلمی حرفه‌ای خواهد بود.
وی تصریح کرد که وزارت فرهنگ الجزایر نیز حمایت‌هایی از این طرح کرده است.

در جریان سفر فروردین ماه گذشته، سید رضا صالحی امیری وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به الجزایر، تفاهم نامه همکاری میان سازمان سینمایی ایران و مرکز سینمایی و سمعی و بصری الجزایر به امضای رئیس سازمان سینمایی کشورمان و همتای الجزایری وی رسید.

امیر موسوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در الجزایر نیز در این خصوص، گفت: این فیلم حاصل توافق وزیران فرهنگ دو کشور در خصوص همکاری سینمایی تهران و الجزیره است و تهیه کننده فیلم که رییس انجمن زنان هنرمند الجزایر است، سال گذشته در سفری که به تهران داشت با متخصصان و استادان سینمای ایران دیدار و گفتوگو کرد و بالاخره با شورجه به عنوان کارگردان و مجید میرفخرایی به توافق رسید و تورج منصوری نیز فیلمبردار این فیلم خواهد بود.

وی افزود: طرف الجزایری اهمیت زیادی برای این پروژه قائل است و شخص وزیر فرهنگ این کشور پیوسته و از نزدیک پیگیر این موضوع بوده است.

موسوی در ادامه، گفت: همه بازیگران این فیلم الجزایری هستند، اما پشت صحنه توسط ایرانی‌ها اداره میشود و در کنار هر هنرمند ایرانی، چند هنرمند الجزایری برای کمک و همچنین برای آموزش دیدن حضور دارد.
جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد

نویسنده فیلمنامه احمد بای: با هنرمندان ایرانی فیلم‌هایی در سطح جهانی خواهیم ساخت

رابح ظریف، نویسنده سناریو این فیلم نیز در سخنانی، مطرح کرد: این باعث خوشحالی من است که هنرمند ایرانی مشهوری مانند جمال شورجه کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد، من پیش از این با کارگردانان دیگر کشور‌های عربی همکاری کرده بودم، اما قطعا کار با ایرانی‌ها تجربه سومندی برای ما خواهد بود.

وی افزود: سینمای ایران بسیار قوی و پیشرفته است و باید پُلهایی برای ارتباط در زمینه سینما میان ایران و الجزایر ایجاد شود تا بیشتر بتوانیم از استادان و هنرمندان ایرانی استفاده کنیم.

ظریف تأکید کرد: حضور استادان و هنرمندان ایرانی در این فیلم و پیشبرد کار‌ها تحت نظارت آنان این فرصت را برای الجزایر ایجاد میکند تا فیلم‌هایی در سطح جهانی بسازد و از سوی دیگر ایرانی‌ها نیز، با بخشی از تاریخ الجزایر و جو فرهنگی آن بیشتر آشنا شوند.
جمال شورجه فیلم ضد استعماری خود را در الجزایر کلید زد
از سریال «یوسف پیامبر (ع)» تا فیلم سینمایی «احمد بای»
جمال شورجه متولد ۱۳۳۳ نویسنده، تهیه کننده و کارگردان ایرانی و دانش آموخته کارگردانی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران است که هم اکنون مدیر عاملی موسسه فرهنگی هنری تبیان را بر عهده دارد.

وی کارگردانی فیلم‌های زیادی از جمله ۳۳ روز، حماسه مجنون، خلبان، دایره سرخ، باشگاه سری و عملیات کرکوک را در کارنامه خود دارد.

شورجه همچنین در دو سریال فاخر قرآنی «یوسف پیامبر (ع)» و «مردان آنجلس» به عنوان دستیار اول کارگردان حضور داشته و مشاورت اصلی مرحوم فرج الله سلحشور را در این دو اثر پر بیننده و جهانی عهده دار بوده است.

وی بنا به تاکید و وصیت زنده یاد فرج الله سلحشور کارگردانی سریال بزرگ «موسی کلیم الله (ع)» را به عنوان آخرین یادگار آن مرحوم بر عهده گرفت. سریالی که با وجود چند سال از درگذشت مرحوم سلحشور، ساخت آن به علت مشکلات مالی همچنان با، اما و اگر‌هایی روبروست. هر چند که خبر‌های جدید از آمادگی رسانه ملی و توافق برای ساخت این سریال بزرگ جهانی حکایت دارد.

بر اساس آماری که سال گذشته توسط محمد علی انوشه مدیر هفتمین بازار فیلم کشور‌های اسلامی منتشر شد، سریال یوسف پیامبر (ع) به عنوان آخرین همکاری مشترک جمال شورجه با مرحوم فرج الله سلحشور در بیشتر از ۹۰ کشور جهان پخش شده است. به گفته انوشه میزان تماشاگران این سریال دینی چیزی حدود ۴ میلیارد نفر بوده و تنها در ماه رمضان گذشته همزمان در ۱۱۰ شبکه تلویزیونی در اقصی نقاط جهان به نمایش در آمده است.

شورجه با پشتوانه این تجربیات گران سنگ، خود را برای ساخت پروژه عظیم قرآنی «موسی کلیم الله (ع)» که بیش از هزار آیه از قرآن کریم به این قصه اختصاص دارد، آماده می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.