شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱

در شهر قزوین؛

جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» با معرفی برگزیدگان پایان یافت

اختتامیه جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد»

سینماپرس: سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» با قدردانی از پیشکسوتان تئاتر و خانواده شهدا شامگاه ۱۹ مردادماه با معرفی گروه‌های برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش سینماپرس، برگزیدگان سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه های مسجد» در قزوین شامگاه ۱۹ مرداد در شبستان امیرالمومنین (ع) مسجد النبی(ص) شهر قزوین با معرفی گروه‌های برتر به کار خود پایان داد.

آیین پایانی سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه های مسجد» با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی سرپرست معاونت هنری حوزه هنری، حمید نیلی دبیر هنری سیزدهمین جشنواره تئاتر «بچه های مسجد»، علی هوشمند رییس حوزه هنری قزوین و دبیر اجرایی جشنواره و عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در شبستان امیرالمومنین (ع) مسجد النبی (ص) شهر قزوین با اجرای نجم‌الدین شریعتی برگزار شد.

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ابتدای این مراسم بیان کرد: جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» بعد از ۲ دهه فعالیت در ۲ سال اخیر مجددا احیا شده است. ٢٠٠ گروه تئاتری در مراکز استانی حوزه هنری فعالیت‌های تئاتر خودشان را از سر گرفتند. سال گذشته، سالی درخشان و پر رونق برای این جریان تئاتری در کشور بود چرا که جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» سال گذشته در ٢٧ استان و ٢٠٠ مسجد در سرتاسر کشور برگزار شد. بی‌شک این جشنواره باعث رشد و شکوفایی تئاتر خواهد شد و گواه این موضوع ارتباط گسترده‌ میان ما و مساجد در حوزه تئاتر کشور است. بسیاری از مساجد هنگام مناسبت‌های مذهبی با دفاتر تئاتر «بچه های مسجد» تماس می‌گیرند و درخواست اجرای تئاتر ویژه ایام خاص می‌کنند که این موضوع نشان دهنده موفقیت تئاتر «بچه های مسجد» است.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ادامه داد: جشنواره تئاتر «بچه های مسجد» روح و جان تازه‌ای به تئاتر کشور تزریق خواهد کرد چرا که با این جشنواره روز به روز مخاطبان بیشتری را به تئاتر می‌افزاییم. به این ترتیب جامعه تئاتر کشور باید بداند ظرفیت عظیمی از مخاطب در بین مردمی هست که با تئاتر آشنا نیستند و تئاتر «بچه های مسجد» نقطه شروعی دوباره برای آشتی هنر تئاتر با تمامی مردم است.

زارعی ادامه داد: هدف ما کشف استعدادهای جوانی است که در محله‌ها، مساجد و پایگاه‌های بسیج مردمی حضور داشته و امکان ورود به تئاتر حرفه‌ای را ندارند. چرا که این استعدادها به سطح حرفه‌ای نرسیده‌اند اما ما با این جشنواره آنها را آموزش می‌دهیم و در جشنواره «تئاتر بچه‌های مسجد» این فضا در اختیار آنها قرار خواهد گرفت تا طی یک بازه زمانی ۵ الی ١٠ ساله استعدادهای زیادی را به جامعه تئاتر ارایه و دنیای تئاتر، تلویزیون و سینمای کشور را تحت اختیار خود درآوریم.

وی با اشاره به بی‌توجهی اهالی تئاتر کشور به اهمیت گروه محوری گفت: گروه محوری در برگزاری جشنواره تئاتر «بچه های مسجد» یک اصل است. آنچه در تئاتر دنیا مشهور است. گروه محوری موضوعی است که سال‌ها شعار آن را می‌شنویم اما هنوز نتوانسته‌ایم به آن دست پیدا کنیم. تئاتر نیازمند گروه‌های مستحکم و قدرتمند تئاتری است و ما در پی تشکیل و تربیت چنین گروه‌هایی از جشنواره تئاتر «بچه های مسجد» هستیم.

حمید نیلی دبیر هنری سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» نیز در این مراسم گفت: بی‌شک در چهلمین سال انقلاب اسلامی حضور هنر در مسجد از برکات این رویداد فرهنگی و هنری است. جشنواره تئاتر «بچه های مسجد» یکی از میادین بلوغ و ظهور استعدادهاست.

نیلی با بیان گزارشی از برگزاری این جشنواره افزود: ۵۷ اثر از سراسر کشور برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کردند که از این بین ۱۱ اثر برای شرکت در مرحله نهایی جشنواره انتخاب شد.

وی در پایان ضمن قدردانی از تمامی یاری‌کنندگان این جشنواره بیان کرد: باعث خرسندی است که جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» از سال گذشته حرکت خود را پس از حدود ۲ دهه وقفه بار دیگر آغاز کرده است. تئاتر «بچه‌های مسجد» هیچوقت متوقف نمی‌شود و با عزم و اراده بیش از پیش  به کار خود ادامه خواهد داد.

عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین نیز در آیین پایانی سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه های مسجد» ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: این رویداد هنری دارای سه مقوله ارزشمند است. مقوله اول مسجد است. چرا که حضرت رسول (ص) بعد از پیروزی اسلام اولین مسجد را برپا کرد و ساختمان پرستش خداوند را بنا نهاد. مقوله دوم، مردم و بچه های مسجد است. حضور مردم و بچه‌های مسجد در عبادتگاه خداوند ارزشمند است و این مسئله باعث افزایش ارزش کرامت انسانی می‌شود. اما مقوله سوم مربوط به هنر و تئاتر می‌شود. هنر و تئاتر هم که به دست انسان و به لطف و خواست خدا خلق شده اند، می‌توانند مفاهیم ارزشمند زندگی و دینی را در قالب هنر به سادگی در جامعه جاری کنند.

محمد متوسلی نویسنده نمایشنامه‌هایی همچون «خورشید کاروان» نیز در این مراسم تجلیل شد. وی پس از دریافت هدایای خود روبروی حاضران در این مراسم ایستاد و گفت: زمانی که این نمایش را در شیراز اجرا کردیم، خبرنگار یک رسانه از یک مقام بلند پایه پرسید این همه تالار در تهران است این سالن ها را در اختیار این نمایش ها بگذارید که آن مقام مسئول خطاب به من گفت دنبال اجرا در تئاتر شهر و تالار وحدت نروید چون این سالن ها متعلق به یک جنس دیگری از تئاتر است. اما نمایش «خورشید کاروان» در تئاتر شهر و تالار وحدت نمایش داده شد و الان هم خدمت شما هنرمندان جوان تئاتر می‌گویم که بهترین سالن و تالارهای نمایشی این سرزمین متعلق به شما است و به قدری تلاش کنید که در این سالن‌ها بتوانید نمایش خودتان را روی صحنه ببرید.

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد هم در این مراسم عنوان کرد: نمی‌توان به مسجد تنها نگاه عبادتی داشت ضمن اینکه تئاتر خود نوعی عبادت است چرا که مسجد می‌تواند پایگاهی جریان ساز برای فعالیت‌های اجتماعی مردم باشد. اگر نوع زندگی مردم تغییر کرده است اما همچنان اصالت‌های خود را حفظ کرده و پایگاهی به نام مسجد را حفظ کرده‌ایم. پایگاهی که یاری‌رسان مردمی در شرایط‌های گوناگون مهم بوده است.

کرمی افزود: در فضای فعلی هنر که روح و معنویت در آن بسیار ارزشمند است حضور جایگاه مهمی مثل مساجد به عنوان مکان تربیتی نسل هنرمند، بی‌شک به عنوان یک اتفاق نیست بلکه موهبتی الهی است چرا که اگر هنرمندانی از دل مساجد متولد شوند، می‌توانیم در آینده شاهد حضور هنرمندانی باشیم که اندیشه‌هایشان آمیخته با نوعی تفکر مذهبی است. هنرمندانی که در حال حاضر نیاز هنرهای نمایشی به آن بسیار ضروری است.

وی ادامه داد: هنرمندان نسل ما همه از مساجد پا گرفته و رشد کردند چرا که در میان پایگاه‌های هنری دهه‌های گذشته مساجد پایگاه‌های خوبی برای فرهنگ و هنری بودند. هیچ‌کس نمی‌تواند ظهور انقلاب و هنر انقلاب اسلامی را انکار کند. هنری که پایگاه‌های اصلی آن در قلب مساجد می‌تپید. با این مطالب قطعا برگزاری جشنواره‌ای تحت عنوان ««بچه های مسجد»» می‌تواند ادامه دهنده آن راه موثر و مثبت باشد.

در این مراسم از محمد ساربان پیشکسوت تئاتر کشور که خود اهل قزوین است، توسط مدیران حوزه هنری و داوران جشنواره  تئاتر «بچه‌های مسجد» تجلیل به عمل آمد. ساربان نیز پس از دریافت هدایای خود گفت: تئاتر متعلق به تمام تفکرات است و هیچ‌کس صاحب تمام قد تئاتر نیست. تئاتر باید برای همه باشد و هر کس علاقه‌مند به آن است بتواند خود یکی از فعالان تولید تئاتر باشد و یا بتواند به تماشای تئاتر بنشیند. تئاتر «بچه های مسجد» توانسته تا حدودی این کار را انجام دهد اما نیاز به تلاش و پشت کار مدیران متولی این رویداد ارزشمند فرهنگی و هنری و همراهی هنرمندان و علاقه‌مندان این عرصه را دارد.

ساربان در پایان گفت: تئاتر با ما متولد شده و مالکیت آن به تمام ادیان و تفکرات می‌رسد چرا که می‌تواند تفکرات یک قوم را به نمایش بگذارد و درباره مباحث انسانی صحبت کند. امیدوارم که به تئاتر نگاه انسانی شود.

شامگاه گذشته برگزیدگان سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه های مسجد» در قزوین به صورت گروهی معرفی و جوایز آنها اهدا شد. به این ترتیب اسامی گروه‌های برگزیده این جشنواره به شرح زیر است:

 نمایش «پمپ» به کارگردانی یونس صحرارو از استان کردستان رتبه نخست بهترین گروه نمایشی را به دست آورد و لوح تقدیر به همراه چهل میلیون ریال جایزه نقدی را دریافت کرد.

همچنین نمایش «شبی که دلی شکست» به کارگردانی حسن رهنما آذر از استان اردبیل رتبه دوم بهترین گروه نمایشی را به دست آورد و لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی به مبلغ سی میلیون ریال را با خود به خانه برد.

رتبه سوم بهترین گروه نمایشی سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی ««بچه های مسجد»» را هم تئاتر «آنسوی رویا» به کارگردانی حنانه خاتونی مال تصاحب کرد و لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی ۲۰ میلیون ریالی به این گروه اهدا شد.

همچنین جایزه ویژه «فرج الله سلحشور» به همراه لوح تقدیر و ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی هم به گروه نمایش «شبی که دلی شکست» به کارگردانی محمد رنجبران از استان بوشهر اهدا شد.

سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد برگزیدگان خود را شناخت

در این مراسم از خانواده شهید عباس بابایی تجلیل و از ۲ نمایشنامه «پشت روزنه‌ها» نوشته حمیده وحیدی و «خاک شیرین» نوشته حامد مکملی رونمایی شد.

سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه های مسجد» ۱۶ تا ۱۹ مرداد در قزوین برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.