نمایش همه
 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-شهرک-صورت فلکی-ضد-علفزار-لایه های دروغ-ماهان-مرد بازنده-ملاقات خصوصی-موقعیت مهدی-نگهبان شب-نمور ۱۴۰۰-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۰

  آشنایی با فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر- بخش دوم

  از ورود به پرونده جنجالی سال های اخیر تا رشادت های لشکر ۳۱ عاشورا در قاب سینما و رونمایی از یک فیلم اکشن ایرانی-فنلاندی

  سینماپرس: در مقاله پیش رو سعی کرده ایم ضمن معرفی فیلم های حاضر در جشنواره، مروری به کارنامه فیلمسازان و میزان استقبال از آثار قبلی آن ها را داشته باشیم. یکی از نکات قابل تأمل در این دوره جشنواره حضور آقازاده ها در مقام کارگردان است!

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-۲۸۸۸-بدون قرار قبلی-برف آخر-بی رویا-بی مادر-بیرو-خائن کشی-درب-دسته دختران-شادروان-شب طلایی ۱۴۰۰-۱۰-۱۵ ۱۱:۰۵

  آشنایی با فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر- بخش اول

  از رشادت های افسر کنترل هواپیمای شکاری تا زندگی بیرانوند دروازه بان محبوب/ کدام فیلم برنده سیمرغ خواهد شد؟

  سینماپرس: هر ساله با نزدیک شدن به موعد جشنواره فیلم فجر، به دلیل حضور برخی چهره ها و همینطور محتوای آثار حاضر در این رویداد سینمایی، کنجکاوی های بسیاری در موردآن برانگیخته می شود و از مدت ها قبل بحث اینکه کدام فیلم برنده سیمرغ خواهد شد داغ می شود! در مقاله پیش رو سعی کرده ایم ضمن معرفی فیلم های حاضر در جشنواره، مروری به کارنامه فیلمسازان و میزان استقبال از آثار قبلی آن ها را داشته باشیم تا بتوانیم به پیش بینی بهتری برای وضعیت آثارشان در جشنواره پیش رو برسیم.

 • جشنواره فیلم فجر 1399 ۱۴۰۰-۱۰-۱۳ ۱۱:۰۲

  اقدامی شایسته به نفع شکوه جشنواره فجر انقلاب؛

  بخش «خارج از مسابقه» را به چهلمین جشنواره فیلم فجر بازگردانید/ کوچک و خنثی سازی جشنواره به نفع هیچ کس نیست!

  سینماپرس: جشنواره فیلم فجر پر اهمیت ترین رویداد سینمایی کشور است؛ اینک همزمان با ۴۰ سالگی و تکامل این رویداد سینمایی و همزمان با ایام پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی شایسته است مسئولان جشنواره کام هنرمندان و اهالی رسانه را شیرین کنند و برای رونق بخشی و شکوه بیشتر به جشنواره فجر انقلاب، امکان نمایش برای فیلم های خارج از مسابقه را در سینمای اصلی رسانه ها فراهم آورند تا به این ترتیب فیلم های جامانده از جشنواره امکان ارزیابی توسط اهالی رسانه و منتقدان را داشته باشند.

 • صندوق اعتباری هنر ۱۴۰۰-۱۰-۰۵ ۱۱:۱۸

  کرونا؛ بیکاری فزاینده هنرمندان و بحران معیشت!

  کمک معیشتی محدود صندوق اعتباری هنر برای گذران زندگی اهالی فرهنگ و هنر/ در بحران بیکاری یا شرایط تولید فراهم آورید یا تدبیری برای افزایش کمک های نقدی داشته باشید!

  سینماپرس: بعد از گذشت بیش از ۳ ماه از وعده دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و پس از گذشت نزدیک به ۱۰ ماه از آخرین واریزی به هنرکارت هنرمندان، به تازگی اعلام شده صندوق اعتباری هنر قرار است در ۳ واریزی تا اردیبهشت سال ۱۴۰۱ فقط مبلغ ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض به هنرمندان اعطا کند؛ مبلغی اندک که با توجه به هزینه های کمرشکن، تورم فزاینده، بیکاری و خانه نشینی بخش اعظمی از هنرمندان طی ۲ سال گذشته و... هیچ دردی از هنرمندان درمان نخواهد کرد! از این رو مدیران فرهنگی و سینمایی یا باید تدبیری عاجل برای جهش و افزایش حجم تولیدات فرهنگی و هنری داشته باشند یا اینکه اقدامی جدی برای واریز بسته های کمک معیشتی مستمر به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کنند که این روزها در شرایط بسیار بحرانی روزگار می گذرانند.

 • انتقاد سینماگران از خانه سینما ۱۴۰۰-۱۰-۰۴ ۱۱:۲۹

  چه خبر از خانه سینما؟

  از دستور رئیس سازمان سینمایی برای پیگیری عاجل تشکیل غیرقانونی صنوف موازی تا دخالت غیرقانونی مدیرعامل خانه سینما برای ابقای اعضای شورای عالی داوری این نهاد!

  سینماپرس: بر اساس شنیده ها با توجه به اعلام اخباری غیررسمی مبنی بر تشکیل صنوف موازی در خانه سینما که با زدوبندهای گسترده برخی نورچشمی های مدیران این نهاد در حال شکل گیری است، برخی صنوف سینمایی با ارسال نامه ای به محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور خواستار آن شدند که جلوی عملکرد غیرقانونی مسئولان این نهاد را بگیرد و گویا پس از ارسال این نامه خزاعی طی دستوری اکید خواستار پیگیری عاجل تشکیل غیرقانونی صنوف موازی شده است از سوی دیگر در اقدامی غیرقانونی، مدیرعامل خانه سینما هیأت داوری این نهاد را که مهلت قانونی شان شهریور ماه سال جاری به پایان رسیده بود بار دیگر ابقا کرد تا بیش از پیش شبهات و شائبه های جدی برای اهالی سینما در خصوص زدوبندهای پشت پرده خانه سینما شکل بگیرد.

 • قبله عالم-چپ راست-اکسیدان ۱۴۰۰-۰۹-۳۰ ۱۰:۳۸

  کنکاش یک اتفاق عجیب!

  چرا شاه نشینان سینما تن به قانون نمی دهند؟/ لزوم ایجاد سدی سترگ توسط سازمان سینمایی در مقابل مبتذل سازان و منحرف کنندگان عرصه فرهنگ!

  سینماپرس: منوچهر محمدی که کارنامه اش با فیلم سخیفی همچون «اکسیدان» و یا سریال پرشائبه «قبله عالم» به شدت دچار تنزل شده در اتفاقی عجیب با ارسال یک نامه سرگشاده خطاب به شخص وزیر ارشاد خواهان آن شده تا فیلم جدیدش با عنوان «چپ، راست» بدون هرگونه اصلاحیه به نمایش درآید؛ این اتفاق در حالی است که در همین اواخر مقام معظم رهبری یک بار دیگر نسبت به وضعیت وخیم حوزه فرهنگ و هنر هشدار داده و خواهان اقدام جدی دستگاه های فرهنگی در خصوص تحریفات دشمن و تهاجم فرهنگی شده اند؛ رفتار ضد فرهنگی محمدی این پرسش را در اذهان آگاه و آزاده به وجود می آورد که چرا دانه درشت های سینما تن به قانون نمی دهند و می خواهند با هیاهو و جنجال حرف ناحق خود را به کرسی نشانده و وضعیت فرهنگی کشور را بیش از پیش آشفته نمایند؟

 • چهل سالگی «سیمرغ فجر» ۱۴۰۰-۰۹-۱۳ ۱۱:۰۰

  نگاهی اجمالی به مجموعه تولیداتی که میتوانند در «جشنواره ۱۴۰۰» حاضر شوند(۳)

  از آثاری با طعم احتمالی فیمینیسم تا تولیداتی که در چهل سالگی «سیمرغ» باید دید!

  سینماپرس: «هئیت انتخاب» کار سختی در مسیر ارزیابی و تایید حضور آثار متقاضی، آن هم از میان فیلم‌های سینمای معیوب تحویل گرفته شده از «شورای پروانه ساخت» دولت «حسن روحانی» دارند. لازم است تا به این موضوع نیز توجه شود که منطق در «بخش مسابقه جشنواره چهلم» متمایز از ادوار سال‌های اخیر و منطبق بر سه محور اساسی «اخلاق» ، «امید» و «آگاهی‌بخشی» می‌باشد. موضوعی که سبب می‌شود تا طیف گسترده‌ای از تولیدات به «بخش خارج از مسابقه» راه‌یافته و وضعیت حال «صنعت سینمای ایران» را به درستی معین و مشخص سازد.

 • چهل سالگی «سیمرغ فجر» ۱۴۰۰-۰۹-۱۰ ۱۲:۰۵

  نگاهی اجمالی به مجموعه تولیداتی که می‌توانند در «جشنواره ۱۴۰۰» حاضر شوند (۲)

  از حضور آقازاده ها در چهل سالگی «سیمرغ» تا آثاری که می‌تواند شگفتی ساز باشد

  سینماپرس: «چهلمین جشنواره فیلم فجر» را می‌بایست نخستین گام جدی «دولت سیزدهم» در مسیر «بازسازی انقلابی» آن هم در یکی از مهمترین و اصلی‌ترین رویدادهای «صنعت سینمای ایران» قلمداد نمود. جشنواره‌ای که ظاهرا قرار است تا از گیجی و منگی درآمده و از یک سو تولیدات سینمایی راه‌یافته به «بخش‌های مسابقه» را تماما به عنوان آثاری منطبق و برخودار از سه معیار اصلی « اخلاق مداری» و «امید آفرینی» و «آگاهی بخشی» معرفی ساخته و از سوی دیگر شرایط را برای نمایش دیگر آثار فاقد مولفه‌های سه‌گانه ترسیم شده در «بخش خارج از مسابقه» فراهم کند.

 • چهل سالگی «سیمرغ فجر» ۱۴۰۰-۰۹-۰۸ ۱۱:۴۶

  نگاهی اجمالی به مجموعه تولیداتی که می‌توانند در «جشنواره ۱۴۰۰» حاضر شوند (۱)

  چهل سالگی «سیمرغ فجر» با چه آثاری رقم خواهد خورد؟

  سینماپرس: در پی پایان مهلت قانونی ثبت‌نام متقاضیان شرکت در «چهلمین جشنواره فیلم فجر» در ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ هجری‌شمسی بود که دبیرخانه این جشنواره از حضور ۹۴ فیلم بلند سینمایی به عنوان متقاضی شرکت در این رویداد مهم سینمایی خبر داد. البته مجموع این آثار بلافاصله با آئین‌نامه و مقررات قانونی اعلام شده در فراخوان جشنواره چهلم مورد بررسی و مطابقت قرار گرفت و در نهایت در روز چهارشنبه ۳ آذرماه بود که دبیرخانه این جشنواره رسما اعلام داشت که این فهرست به تعداد ۷۴ تقلیل پیدا نموده است.

 • خانه سینما ۱۴۰۰-۰۹-۰۸ ۱۱:۱۳

  سریال نخ نما شده تهدید و ارعاب صنوف معترض به خانه سینما!

  از افسارگسیختگی بازیگر معلوم الحال علیه منتقدان عملکرد هیأت مدیره تا اجبار و اصرار برای ارسال تکذیبیه مصاحبه کنندگان علیه خانه سینما!

  سینماپرس: در حالی که عملکرد مدیران خانه سینما طی سال های اخیر همواره با شبهات بسیاری روبرو بوده و حتی بسیاری از اصناف حضور مدیرعامل فعلی این نهاد را برخلاف اساسنامه خانه سینما می دانند و هنوز مسأله بودجه بیت المال که قرار بوده به عنوان عیدی در اختیار یکایک اعضای این نهاد قرار بگیرد روشن نشده، خبرهای جدیدی از درون خانه سینما به گوش می رسد که حکایت از رویکرد فاشیستی شاه نشینانی دارد که سال ها است دست در دست هم داده و برای خود مأمن امنی به اسم خانه سینما به وجود آورده اند! جدیدترین خبر سریال نخ نما شده تهدید و ارعاب صنوف معترض به خانه سینما به ویژه کسانی است که اخیراً با مصاحبه های خویش خواهان برچیده شدن شیوه فعلی خانه سینما شده اند به نحوی که شنیده می شود صبح دوشنبه ۸ آذرماه قرار است جلسه ای در مورد انحلال صنوف معترض به عملکرد هیأت مدیره برگزار شود.

 • سالن سینما ۱۴۰۰-۰۸-۳۰ ۱۱:۴۳

  پیشواز از ابتذال به بهانه رونق گیشه؟!

  سلب اعتماد مخاطبان از سینمای ایران تا چه زمانی قرار است ادامه داشته باشد؟

  سینماپرس: در حالی که طی سال های اخیر اجتناب از خرد و اندیشه و پیشواز از فساد و ابتذال به بهانه رونق گیشه سینماها و فروش بیشتر یکی از دغدغه های جدی مدیران و مسئولان سینمایی بود و همین امر بارها با واکنش های تند و منفی صاحب نظران، دغدغه مندان و دلسوزان حوزه فرهنگ و هنر بالاخص سینما مواجه شد و حتی انتقاد مقام معظم رهبری از ولنگاری در دستگاه های فرهنگی را در پی داشت و انتظار می رفت با روی کار آمدن دولت انقلابی سیزدهم بساط آثار مهوع که از سینما کسب درآمد می کنند برچیده شود اما متأسفانه همچنان شاهد اکران آثار سخیفی هستیم که به هیچ وجه در شأن سینمای جمهوری اسلامی ایران نیستند!

 • فیلم سینمایی «منصور» ۱۴۰۰-۰۸-۲۷ ۰۸:۲۹

  نقدی بر فیلم سینمایی «منصور»؛

  اثری در «ژانر سینمای استراتژیک» که می‌توانست با هوشمندی بیشتری ساخته شود!

  سینماپرس: افتادن نهادهای انقلابی در دام فرمالیسم سینمایی آن چیزی است که با مرور فیلم‌های تولید شده در چند سال اخیر نهادی همچون سازمان هنری رسانه‌ای اوج قابل بررسی بوده و غلبه چنین آفت بزرگی را بر پیکره ژانر سینمای استراتژیک گوشزد می‌نماید. آفتی که متاسفانه در فرایند یکی از بهترین تولیدات عرضه شده توسط این نهاد متولی پاسداری از انقلاب اسلامی؛ یعنی فیلم سینمایی «منصور» قابل رویت و مشاهده بود.

 • مطالبه از مدیران سینمایی دولت سیزدهم؛-جشنواره جهانی فیلم فجر-سازمان سینمایی-هنر و تجربه-مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ۱۴۰۰-۰۸-۱۰ ۱۲:۵۸

  مطالبه از مدیران سینمایی دولت سیزدهم؛

  ۸ سال انحراف و انحطاط در سینمای ایران/ دستپخت های مسموم مدیران سینمایی دولت تدبیر و امید را نابود کنید!

  سینماپرس: ۸ سال دولت تدبیر و امید سرشار از اتفاقات عجیب و غیرکارشناسی شده در سینمای کشور بود! از کرنش برخی مدیران در مقابل سینمای فرانسه و جشنواره های غربی گرفته تا چندپاره کردن جشنواره هایی نظیر جشنواره فیلم فجر و کودک و نوجوان؛ اما در این میان راه اندازی برخی گروهک ها و شوراها طی این سال ها علاوه بر به باد دادن بخش اعظمی از بودجه بیت المال ضربات جدی بر پیکره سینمای کشور وارد کرد! از شورای راهبردی سینمای کودک و نوجوان گرفته تا گروه سینمایی هنر و تجربه و مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان و... از جمله دستپخت های مسموم مدیران سینمایی دولت تدبیر و امید هستند که انتظار می رود مدیران انقلابی دولت سیزدهم هرچه سریع تر درصدد حذف و نابودی آن ها برآیند و اجازه ندهند بیش از این بودجه های بیت المال صرف گروه های تشریفاتی شوند که هیچ عایدی و نتیجه مثبتی برای سینما در پی نداشته و نخواهند داشت.

 • VOD ها- وی او دی ۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۰:۴۸

  اخطار یک روزنامه نگار و منتقد سینما؛

  پلتفرم ها جز به حاشیه راندن و ضعیف کردن سینما دستاورد دیگری نداشتند/ اعطای دستمزدهای نجومی به سلبریتی ها در آثار نمایش خانگی به نابودی سینما دامن می زند!

  سینماپرس: سعیده خدابخش روزنامه نگار و منتقد سینما با ارسال یک یادداشت اختصاصی به سینماپرس نوشت: مدتی است سینما به معنای واقعی اش عملاً در کشور ما معنایی ندارد، قرار بود پلتفرم ها به کمک بدنه سینما بیایند اما جز به حاشیه راندن و ضعیف کردن سینما دستاورد دیگری نداشتند!

 • تل‌ماسه-قدرت سگ-مادران موازی-جشنواره فیلم ونیز ۱۴۰۰-۰۶-۲۳ ۱۰:۲۱

  نگاهی به فیلم های حاضر در ونیز ۷۸ ام؛

  منتقدان کدام فیلم ها را بیشتر پسندیدند؟/ از ۱۵۰ دقیقه نفس گیر «تل ماسه» تا گوتیک آمریکایی تمام‌ عیار «قدرت سگ»

  سینماپرس: فیلم های حاضر در بخش اصلی ۷۸ امین جشنواره فیلم ونیز اغلب سر و صدای زیادی به پا کردند؛ در این میان فیلم «تل‌ماسه» (Dune) به کارگردانی دنی ویلنوو و «قدرت سگ» جدیدترین ساخته جین کمپیون توانستند بیش از سایر رقبای شان مورد توجه منتقدان قرار بگیرند هرچند که سایر فیلم ها از جمله «مادران موازی» به کارگردانی پدرو آلمودوار نیز توانستند تحسین بسیاری از مخاطبان را به همراه داشته باشند.

 • بازدید رئیس سازمان سینمایی از سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۱۴۰۰-۰۴-۲۶ ۱۰:۴۷

  وقتی جان هنرمندان برای مدیران اهمیتی ندارد!

  انفعال دامنه دار سازمان سینمایی در روزهای قرمز کرونایی/ نه از واکسیناسیون سینماگران خبری هست و نه از تعطیلی پروژه های در حال فیلمبرداری!

  سینماپرس: مدیران سازمان سینمایی که از بدو شیوع و گسترش ویروس کرونا همواره عملکردی منفعلانه داشته و هیچ گام مثبتی برای اهالی سینما برنداشتند و جز مقداری وعده و شعارهای فریبکارانه و توخالی که هیچ یک به سرانجام نرسیدند تلاشی برای رفع بحران فزاینده در زندگی آحاد سینماگران نکردند این روزها منفعلانه تر از همیشه نه تلاشی برای واکسیناسیون سینماگران که مجبور به کار جمعی برای تولید یک اثر هستند کرده اند و نه نظارتی بر روی پروژه های سینمایی دارند که علیرغم هشدارها در این روزهای قرمز کرونایی مشغول فیلمبرداری هستند و جان سینماگران را به خطر انداخته اند.

 • علیرضا تابش در مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ۱۴۰۰-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۹

  اصرار به برگزاری جشنواره ای بی خاصیت در روزهای پایانی دولت بنفش؛

  برگزاری یک «شو» با عنوان جشنواره کودک توسط اغیار برای هزینه کردن بودجه های بیت المال تا آخرین لحظه/ قاطبه سینماگران: باندبازی و رانت خواری در سینمای کودک و نوجوان بیداد می کند!

  سینماپرس: در حالی که مدیران سینمایی درست در روزهای اوج شیوع کرونا در نیمه دوم سال ۱۳۹۹، علیرغم اعتراضات و انتقادات گسترده سینماگران و اصحاب رسانه مبادرت به برگزاری «شو» ی جشنواره کودک کردند و بودجه های میلیاردی از بیت المال را هدر دادند اینک شنیده ها حاکی از آن است که تصمیم دارند در روزهای باقی مانده عمر دولت و تا قبل از فرارسیدن ماه های محرم و صفر در تابستان پیش رو بار دیگر مبادرت به برگزاری این «شو» ی پوچ و توخالی کرده و بیت المال را تا آخرین لحظه مصرف نمایند!

 • مهمترین فیلم های سال ۲۰۲۱ - بخش دوم ۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۱۰:۱۴

  آشنایی با مهمترین فیلم های سال ۲۰۲۱/ بخش سوم

  چراغ سینمای هالیوود در سال ۲۰۲۱ هم با وجود کرونا روشن است/ فیلمسازان محبوبی که در این سال فیلم دارند

  سینماپرس: هر سال با نگاهی به لیست فیلم هایی که از کارگردان های مطرح دنیا برای اکران و رقابت در جشنواره ها مطرح می شود شور و شوقی برای علاقه مندان واقعی سینما به وجود می آید که قرار است فیلم هایی از فیلمسازان محبوبشان را در این سال ببینند. سینماپرس طی یک مقاله ۲ بخشی تلاش کرده تا مخاطبان خود را با مهمترین فیلم هایی سال ۲۰۲۱ آشنا کند.

 • مطرح ترین فیلم های سینمای جهان در سالی که گذشت - بخش سوم ۱۴۰۰-۰۱-۱۵ ۱۰:۲۵

  مطرح ترین فیلم های سینمای جهان در سالی که گذشت - بخش سوم

  از فیلم درخشان دیوید فینچر تا فیلمسازانی که منتقدان را غافلگیر کردند

  سینماپرس: در سال ۲۰۲۰ و در ماه های نخست سال ۲۰۲۱ به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط اکران و تولید فیلم‌های سینمایی بسیار متفاوت‌تر از هر سال بود و حتی جشنواره معتبری چون کن که هر سال برخی از بهترین آثار سال از بین فیلم‌های منتخب این جشنواره انتخاب می‌شدند نیز برگزار نشد و در واقع علاقه‌مندان به هنر هفتم برای پیدا کردن فیلم‌های مورد علاقه خود نمی‌توانستند به راحتی به آثار منتخب جشنواره‌ها رجوع کنند.

 • فیلم سینمایی میناری ۱۴۰۰-۰۱-۱۴ ۱۰:۵۸

  نگاهی به بهترین فیلم زبان خارجی گلدن گلوب؛

  «میناری» فیلمی با آغازی دلچسب، اوج و فرودی فوق‌العاده و پایان‌بندی به شدت ضعیف!

  سینماپرس: «میناری» فیلمی به کارگردانی لی ایزاک چانگ که امسال در آکادمی‌های مختلف درخشیده و توانسته جایزه بهترین فیلم زبان خارجی گلدن گلوب را از آن خود کند.

 • فیلم سینمایی عشایر (Nomadland)-سرزمین آوارگان-کوچ نسینی ۱۴۰۰-۰۱-۰۷ ۱۰:۰۶

  نگاهی به فیلم برنده شیر طلای «ونیز» و بهترین فیلم درام گلدن گلوب؛

  «سرزمین آوارگان» یکی از مهم‌ترین فیلم‌های قرن ۲۱/ فیلمی که مخاطبش را به انتخاب دعوت می‌کند!

  سینماپرس: «سرزمین آوارگان» در سالی که گذشت توانست جوایز بسیاری از جشنواره‌ها و جشن‌های مختلف دریافت کند که مهم‌ترین آن‌ها شیر طلای جشنواره فیلم ونیز و جایزه بهترین فیلم درام گلدن گلوب هستند. این فیلم قطعاً یکی از مهم‌ترین فیلم‌های چند سال اخیر سینمای جهان و حتی قرن ۲۱ است، فیلمی که از سینمای مستقل آمریکا در آکادمی‌ها و جشن‌های پایان سال می‌درخشد و خود را به نوعی به سینمای جریان اصلی تحمیل می‌کند.

 • فیلم سینمایی «هرگز به ندرت گاهی همیشه» ۱۴۰۰-۰۱-۰۱ ۱۳:۴۵

  نگاهی به فیلم برنده خرس نقره جایزه ویژه هیأت داوران برلین ۲۰۲۰؛

  ترس و اضطرابی که هر لحظه بیشتر در مخاطب رخنه می کند/ «هرگز به ندرت گاهی همیشه» فیلمی زنانه با قصه ای تکراری و یک خطی!

  سینماپرس: «هرگز به ندرت گاهی همیشه» فیلمی به کارگردانی الیزا هیتمن برنده خرس نقره جایزه ویژه هیأت داوران برلین ۲۰۲۰ فیلمی زنانه با قصه ای تکراری و یک خطی است؛ فیلمساز قصه‌ای کلیشه‌ ای و ساده را برای خلق و ارائه مضمونی که در ذهن فیلمساز است تا حدی به خوبی پیش می‌برد اما پس از ارائه این مضمون مخاطب درگیر با قصه را رها کرده و نیازهای دراماتیک او را پاسخ نمی‌دهد.

 • فیلم سینمایی «یک دور دیگر» ۱۳۹۹-۱۲-۲۳ ۱۱:۰۹

  نگاهی به یکی از آثار برگزیده جشنواره فیلم کن؛

  «یک دور دیگر» ایده خامی که با نگاهی سطحی به پختگی نمی‌رسد!

  سینماپرس: فیلم سینمایی «یک دور دیگر» به کارگردانی توماس وینتربرگ کارگردان دانمارکی در سال ۲۰۲۰ یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار سال بود و به عنوان فیلم‌های برگزیده جشنواره فیلم کن در لیست آثار این فستیوال قرار گرفت.

 • فیلم سینمایی «بورات ۲» ۱۳۹۹-۱۲-۲۰ ۱۳:۱۷

  نگاهی به بهترین فیلم برگزیده کمدی و موزیکال «گلدن گلوب» ۲۰۲۱؛

  «بورات ۲» اثری گرفتار جهان‌بینی سیاسی فیلمساز و جا مانده از سینما/ فیلمی ضعیف و بی ارزش!

  سینماپرس: فیلم سینمایی «بورات ۲» با اسم اصلی و طولانی «بورات: تحویل رشوه عجیب به رژیم آمریکا برای سودمندی یکباره ملت پرافتخار قزاقستان» به کارگردانی جیسون وولینر امسال یکی از جنجالی‌ترین آثار سینما بود که توانست در جشن گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم کمدی یا موزیکال را از آن خود کند و همچنین ساشا بارون کوهن بازیگر این فیلم سینمایی توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اول کمدی را بگیرد.

 • مامان ۱۳۹۹-۱۱-۱۸ ۱۵:۳۸

  نقدی بر فیلم سینمایی «مامان»

  «مام وطن» از کاریکاتوری تا دیکتاتوری!/ ترسیم اضمحلال سبک زندگی ایرانی با بودجه های حمایتی سازمان سینمایی کشور

  سینماپرس: فیلم سینمایی «مامان» اثری نمادین و پر از نشانه‌ها است که همه نوع طیف جامعه را برای پیام سیاسی خود مورد خطاب قرار داده است. اثری که با شخصیت پردازی هوشمندانه خود سعی می‌کند تا برای طیف‌های گوناگون اجتماعی در جامعه ایران، از سنتی و مذهبی گرفته انتلکتوئل و رفاه طلب و... نماینده‌ای ترسیم نموده و قرائتی ایدئولوژیک و شبه فلسفی و تاریخی به مقوله خانواده و طبقه متوسط و سنتی در جامعه ایران داشته باشد.

 • فیلم سینمایی روشن ۱۳۹۹-۱۱-۱۷ ۱۲:۴۷

  نقدی بر فیلم سینمایی « روشن»

  توهم سازی از «آینده روشن» و ترویج «شورش» بجای عذرخواهی از مردم!

  سینماپرس: «روشن» عنوان فیلمی نامزد شده در جشنواره سی‌ و نهم است که اگر چه به جهت فُرم سینمایی خود اثری به شدت ضعیف و پُراشکال در اجرا محسوب می‌شود؛ اما در عین حال از کارکردی در تقابل با امنیت ملی کشور برخوردار بوده و به بخوبی توانسته تا نقش پیاده نظام رسانه‌ای خود را در شرایط جنگ نیمه سخت ایفا نماید.

 • مصلحت نظام ۱۳۹۹-۱۱-۱۶ ۱۱:۴۶

  نقدی بر فیلم سینمایی «مصلحت»

  مظلوم‌سازی از سلطنت‌طلبان و مجاهدین خلق به بهانه نقد درون گفتمانی «عدالت»

  سینماپرس: فیلم سینمایی «مصلحت» عنوان اثری است که ظاهرا دغدغه‌مند است و سعی دارد نقد درون گفتمانی بر حاکمیت نظام جمهوری اسلامی باشد؛ اما به واسطه عدم شناخت و دانش کافی و همچنین دقت لازم در طرح دغدغه‌ها و بیان روایت خود به زبان سینما، به فیلمی در مواجهه با انقلاب اسلامی مبدل شده است!

 • فیلم سینمایی «تک‌تیرانداز» ۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۳:۵۶

  نقدی بر فیلم سینمایی «تک تیرانداز»

  روایتی حماسی بر پرده نقره‌ای سینما/ وقتی شور و حماسه با قناسه به جشنواره فیلم فجر آمد

  سینماپرس: فیلم سینمایی «تک تیرانداز» مانند ده‌ها نمونه دیگر از ژانر دفاع مقدس، آثار «تأویلی» هستند که تا ابد، متعلق به تمام ادوار و دیار و افراد و نسل‌هاست و زمان و مکان و موضوع فیلم، در همهٔ موقعیت‌های انقلاب، ‌ توان سرایت دارد زیرا سندی از یک دوره‌ای است که ایرانی‌ها برای جنگ مقدس، جان خود را دادند.

 • فیلم سینمایی شیشلیک ۱۳۹۹-۱۱-۱۴ ۱۲:۰۷

  رونمایی از «شهدای گرسنگی» در تخیل جماعتی شیشلیک به نرخ روز خور!

  سینماپرس: فیلم سینمایی «شیشلیک» در زمره آثار کمدی هجو آمیز قرار می‌گیرد که قبل از آنکه مسائلی مانند عدالت، فساد سیستمی و یا مسئولان ریاکار را نقد کند، اثری است که خودش را هجو و نقض می‌کند و در واقع دچار یک دور باطل می‌شود.

 • بی همه چیز ۱۳۹۹-۱۱-۱۳ ۱۲:۳۵

  شاید شما «بی همه چیز» باشید؛ اما ملت سرفراز ایران «نه»!

  سینماپرس: «بی همه چیز» فیلمی سراسر نمادین و پُر از استعاره است که قطعا تحلیل آن می‌تواند خط جدید تقابل با نظام جمهوری اسلامی را به واسطه ابزار سینما معرفی سازد؛ اما در این میان سوال اصلی آن است که چنین اثری چگونه توانسته نظر موافق شورای پروانه نمایش را در سازمان سینمایی به خود جلب نماید و موفق شود تا در جمع ۱۶ فیلم جای بگیرد!