یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲

سینمای کودک مشکلات و راهکارها/۹

بهبودی فر: در حال حاضر تمایلات و سلیقه شخصی خط مشی سینمای کودک را تعیین می کند/ نگاه های کهنه و کلیشه ای در حوزه فیلم کودک باید از بین برود

 رحیم بهبودی فر

سینماپرس: رحیم بهبودی فر کارگردان سینما همزمان با برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان با انتقاد از شرایط بحرانی سینمای کودک در کشور گفت: در حال حاضر تمایلات و سلیقه شخصی در بنیاد سینمایی فارابی خط مشی سینمای کودک را تعیین می کند؛ این اتفاق بسیار غلط است چرا که در وهله اول باعث می شود این افراد طرح و ایده کسانی که بر اساس سلیقه و بر وفق مراد آن ها فیلمنامه شان را به نگارش درنیاورده اند بایکوت کنند و از طرف دیگر تنها کسانی که در گعده آشنایان شان هستند امکان کار و فعالیت در سینمای کودک را داشته باشند.

کارگردان فیلم سینمایی «آدم آهنی» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: سینمای کودک و نوجوان مشکلات ریشه ای بسیاری دارد که باید برطرف شود. اولین قدم اساسی برای رشد و ارتقای سینمای کودک این است که مسئولان و مدیران سیاست گذار کودکان و نوجوانان امروزی را به خوبی بشناسند و با سطح دیدگاه ها و سلیقه ها و ذائقه های آن ها آشنا باشند.

وی با بیان اینکه بنده به دلیل آنکه عضو مرکز توسعه سینمای کودک هستم مرتب در جلسات و گپ و گعده ها شرکت می کنم و متأسف می شوم که همچنان برخی از فیلمسازان از فیلم های قدیمی سینمای کودک یاد می کنند اظهار داشت: این نشان دهنده عقب ماندگی ما از دنیای امروز کودکان و نوجوانان است که همچنان در پی «دزد عروسک ها»، «گلنار»، «مدرسه موش ها» و امثالهم هستیم؛ این فیلم ها نیاز ۳-۴ دهه قبل سینمای کودک بود و قطعاً کودکان امروزی با چنین آثاری ارتباط برقرار نمی کنند.

این سینماگر تصریح کرد: من نمی دانم چطور به برخی فیلمسازان سینمای کودک و مسئولان باید بفهمانیم که دیگر دوره چنین آثاری گذشته؛ متأسفانه ما از سینمای کودک غافل شده ایم و توجهی به این مسأله نداریم که امروز در سطح جهان با چه دیدگاه و مبنایی به سینمای کودک نگاه می شود.

بهبودی فر سپس با اشاره به حضور رضا منتظری خبرنگار سینماپرس در برنامه سینمایی هفت اظهار داشت: اشارات ایشان در رابطه با مسائل و مشکلات سینمای کودک در برنامه ۱۸ مرداد ماه بسیار درست و به جا بود. سینمای کودک سرشار از مشکلات است و متأسفانه همانطور که آقای منتظری اشاره کردند مدیران فقط در پی ظاهرسازی هستند.

کارگردان فیلم سینمایی «هشتگ» متذکر شد: بنده معتقدم اساساً نگاه برخی مدیران از جمله آقای ایل بیگی به سینمای فانتزی کودک کهنه و قدیمی شده و دوره اش گذشته است. اما این افراد در مقابل ما جبهه گرفته اند و مقامت می کنند و نمی گذارند ما برای کودکان امروز کشور بر اساس نیازهای روزشان مبادرت به تولید اثر کنیم. اما برخی سینماگران کودک همچنان مقابل این مواجهه ها ایستاده و دوام می آورند.

وی در پایان این گفتگو افزود: سینمای کودک نیاز به ایده و فکرهای جدید دارد. درهای سینمای کودک باید به روی فیلمسازان جوان و خلاق باز شود. کودکان امروزه از طریق اینترنت و... به بهترین انیمیشن های روز سینمای جهان دسترسی دارند و ما نباید با تکرار کهنه کلیشه های نخ نما شده سال ها قبل سینمای کودک مان آن ها را از تماشای آثار داخلی منزجر کنیم.

اخبار مرتبط