نمایش همه
 • هنر و تجربه ۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۰۸:۰۲

  شترمرغ های فرانسوی «هنر و تجربه»!

  «حیاط خلوت» سازمان سینمایی را چه طیف‌هایی اشغال کرده‌اند؟

  سینماپرس: مجید شیردستیان/ آنچه که واضح است ماهیت و عملکرد شتر مرغی گروه هنر و تجربه در یک سال گذشته می باشد؛ گروهی که از لحاظ حقوقی نه دولتی بوده و نه خصوصی و به عنوان منطقه الفراغ سازمان سینمایی کشور، اسباب تجلی طبقه نوظهور شبه دولتی را البته با بِرند مستقل و غیر دولتی و چاشنی شبه روشنفکری و بعضاً اپوزیسیون در سینمای ایران به همراه داشته است.

 • محمد طباطبایی نژاد در حاشیه های هفتمین جشنواره سینما حقیقت ۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۰۱:۰۳

  عصبانیت بجای شفاف سازی و پاسخ منطقی

  واکنش غیر متعارف مرکز گسترش به یادداشت یک رسانه/ توهین، تهدید و فرافکنی با توسل به قرآن و سید الشهداء(ع)!؟

  سینماپرس: روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی روز گذشته در پی انتشار یادداشتی در سینماپرس پیرامون «جایزه بزرگ شهید آوینی»، به روال برخوردهای پوپولیستی مدیر عامل این مرکز، بجای پاسخ دهی شفاف به مطالبات رسانه ای نماینده افکار عمومی و بر خلاف رفتار حرفه ای، با انتشار توضیحاتی از طریق پیامک در سطح عمومی، به تهدید این رسانه دست زد!؟

 • محمدمهدی طباطبایی نژاد در تشییع پیکر مرحوم انوشیروان ارجمند ۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۰۸:۰۶

  تحلیلی بر اقدامی قابل تحسین ولی ابهام برانگیز

  «آوینی»، مرکز گسترش سینمای مستند و خبرهایی که رنگ و بوی «پوپولیستی» می‌دهد!

  سینماپرس: آیا به نظر نمیرسد با توجه به روحیات مدیر عامل مرکز گسترش در دست کاری افکار عمومی اعم از لابه های مختلف مردم و مسئولان و نیز تصمیم ناگهانی برای تبدیل جایزه ملی شهید آوینی به بین المللی، این اقدام عجولانه تنها در جهت توجیه کم کاری مرکز گسترش در تولید آثار استراتژیک با محوریت مقاومت، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی به نسبت حجم سایر تولیداتش در دو سال گذشته است؟

 • ابطحی-مسافر آستانه ۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۰۱:۰۴

  تحلیلی بر سابقه حرفه ای «ابطحی» و « مسافر»

  وقتی که مدیران ارزشی یک به یک از سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید حذف می شوند!؟

  سینماپرس: محمد عزیزی/ متولی سینمای کشور به خوبی می داند که «مسافر آستانه» آخرین مدیر از مجموعه مدیران منتسب به جریان ارزشی در سازمان متبوعه ایشان است که پیش از این به بهانه های مختلف از حوزه مدیریتی سینما کنار زده شدند و اگرچه امروز عهده دار مراکز فرهنگی دیگر همچون شبکه های اول و دوم سیما هستند، اما در نهایت با زیرکی و بسیار هدفمند از مجموعه سینمایی کشور حذف شدند.

 • نفوذ فرهنگی ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۰۰:۴۲

  نوشتاری پیرامون تأکیدات اخیر رهبر انقلاب

  «نفوذ فرهنگی» و مبانی و مصادیق آن در سینمای ایران/ از ترویج «اومانیسم» تا غیرت‌زدایی و بی‌حیایی در بین جوانان!

  سینماپرس: آرین اقبال افسری/ در حالی که سينماگران ایرانی بايد با تصويرسازي از جواناني غيور، شجاع، جهادگر و داراي هويت ايراني اسلامي به سمت و سوي قهرمان محوري منطقي حركت كرده و با ارائه الگويي طراز و انقلابی، جامعه‌ای غيور و عفت مند را زمینه سازی کنند اما برخلاف این حق طبیعی مردم ایران، بسط پيدا كردن بي‌عفتي و بي‌غيرتي در جامعه كه هم اكنون توسط برخی فيلم‌های سينمايی در حال تئوريزه شدن است، موضوعاتی این چنینی را کاملاً به قهقرا برده است.

 • شمقدری-ایوبی ۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۰۲

  یادداشت«جواد شمقدری» بر دلنوشته رئیس سازمان سینمایی

  آقای ایوبی! بازگشت مفاهیم انقلابی به سینما «جنگ زرگری» نیست

  سینماپرس: در پی انتشار دلنوشته ای از حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در وسایت شخصی خود، جواد شمقدری فیلمساز و رئیس سایق سازمان سینمایی طی یادداشتی که در اختیار سینماپرس قرار داد با اشاره به تأکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب، خطاب به ایوبی و مشاورانش توصیه کرد که تلاش دلسوزان انقلاب در بازگشت عنوان «فجر» به یک رویداد سینمایی را «جنگ زرگری» نخوانند و دچار خیط جدیدی نشوند.

 • رامبد جوان در نشست نقد و بررسی خندوانه ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۰۰:۵۸

  ضرورت تجدید نظر در روند اجرای یک برنامه محبوب

  برداشتی ناصواب از مفهوم «نشاط انقلابی»/ «رَپِر»ها در «خندوانه» چه می‌خواهند؟

  سینماپرس: آرین اقبال افسری/ «خندوانه» برنامه ای پرطرفدار و محبوب است؛ اما آیا خنده ای که با تمسک به پخش و تلفیق سبک های موسیقی رپ و راک با شادی مردم ایجاد می شود، از جنس «نشاط انقلابی» مد نظر مقام معظم رهبری است که باید سازندگی، تکاپو و پویایی را به دنبال داشته باشد؟

 • مقام معظم رهبری ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۰:۱۹

  همزمان با روز ملی سینما منتشر شد

  توصیه‌های رهبر انقلاب به فیلم‌سازان؛‌ بروید اینها را بسازید

  سینماپرس: رهبر انقلاب در دیدارها و پیام‌های گوناگون موضوعات مختلفی را برای فیلمسازی به اهالی سینما پیشنهاد کرده‌اند که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یک اینفوگرافیک به مرور آنها پرداخته است.

 • شبکه نمایش خانگی* ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۰۸:۵۴

  تحلیلی از وضعیت آثار ویدئویی عرضه شده

  «نمایش خانگی» و غفلت مدیران سینمایی/ وقتی که مصالح فرهنگی فدای «صندلی»ها می‌شوند!؟

  سینماپرس: مجید شیردستیان/ با بررسی مختصر محصولات ارائه شده می توان گفت در بسیاری از آثار با پکیجی كامل از القائيات الحادی و به بيانی دقيق تر اومانيستی روبرو هستيم؛ آثاری که در گونه انیمیشنی خود با استفاده از موجودات تخيلی و فرا زمينی به قدرت های ماورائی دست پیدا کرده و به نجات بشر برخاسته اند، حال آنكه در انديشه دينی، منجي بر اساس اصول الهی بپاخاسته و جهان را پر از عدل و داد می كند.

 • جعفر پناهی-خانه سینما ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۰۹:۱۴

  پشت پرده انتخاب «قصه ها»ی بنی اعتماد چیست؟

  وجه تشابه یک «مجرم امنیتی» و «خانه سینما»/ سکوتی که دهن کجی به سینمای انقلاب را در پی داشته است!

  سینماپرس: محمد عزیزی/ وجه تشابه «پناهی» و «خانه سینما» هر دو درغیر قانونی بودن است و وقتی در این میان، دستگاههای نظارتی به ویژه قانونگذار محترم سکوت اختیار می کنند و از اعتراض به فعالیت این دو در وجوه مختلف خودداری می ورزند، دهن کجی جماعتی به سینمای انقلابی و اسلامی مد نظر مقام معظم رهبری و انتخاب یک فیلم مسئله دار کاملأ طبیعی است!

 • افتتاح دومین همایش ملی انیمیشن ۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۱۲:۰۸

  یادداشتی بر یک نشست تخصصی در جزیره کیش

  «همایش ملی انیمیشن» و نقش منفعل دولت در حمایت، اجرا و ضمانت مصوبات آن!

  سینماپرس: علی دشتبان/ با حضور هنرمندان و متخصصان امر در همایش دوم انیمیشن ملی ایران در جزیره کیش، دست آوردهای خوبی را بر روی میز انیمیشن ایران می توان متصور بود، اما اینکه گزینه های روی میز همایش ملی، تا چه میزان قابل اجرا، حمایت و ضمانت شده از سوی دولت باشند امری است که باید تا دوره سوم این همایش در انتظار آن نشست.

 • سعید مستغاثی ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۴:۲۵

  یک منتقد: سینمای ما انقلاب را سانسور می‌‌کند

  نسیم: سعید مستغاثی پژوهشگر و منتقد سینما با تشریح بی اعتنایی سینما به مفاهیم اصلی انقلاب اسلامی از جمله "استکبارستیزی" گفت: انقلاب از ابتدا برای سینما مانیفست نداشت/

 • رمضانعلی حیدری خلیلی ۱۳۹۴-۰۶-۰۶ ۱۸:۲۰

  نامه ای که بسیاری از حقایق را روشن می‌سازد!

  چرا قائم مقام «ایوبی» اساسنامه خانه سینما را در زمان «میرکریمی» «فاقد اعتبار و وجاهت قانونی » دانست؟

  سینماپرس: جناب «حیدری خلیلی» قائم مقام سازمان سینمایی، خود به خوبی می دانند که به چه دلیل طی نامه ای دراردیبهشت ۱۳۸۸ خطاب به مدیر عامل اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری، اساسنامه اصلاح شده خانه سینما را به جهت اینکه در معاونت سینمایی تأیید نشد «فاقد اعتبار» دانستند و ثبت آن را «فاقد وجاهت قانونی» اعلام نمودند. حال پاسخ این رفتارها و اظهارات متناقض با کیست؟

 • علی جنتی وزیر ارشاد* ۱۳۹۴-۰۶-۰۶ ۰۰:۱۰

  بازخوانی تذکرات اخیر رهبر معظم انقلاب

  وزیر ارشاد دولت تدبیر و امید؛ سرافکنده یا سربلند؟!

  سینماپرس: مهرداد معظمی/ جناب آقای جنتی! آیا در محضر رهبر انقلاب توانستید سر بلند کنید و مفتخرانه از آثار تولید شده در دوران تصدی خود و همراهانتان به ویژه در عرصه سینما دفاع کنید؟ از نظر جنابعالی تعریف مبانی انقلاب و اسلام چیست و شعارها و مفاهیم انقلابی مد نظر حضرت « آقا» چه هستند؟

 • سعید کنگرانی ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۴:۴۹

  افشاگری «سعید کنگرانی» از ابتذال و قمار در سینمای دوران طاغوت/ شرکت فیلمسازی «فرمان آرا» متعلق به «اشرف پهلوی» بود!

  سینماپرس: سعید کنگرانی بازیگر آثار سینمایی قبل از انقلاب که پس از مهاجرت به آمریکا و بازگشت به کشور، در طول این سالها تنها امکان بازی در فیلم «ازدواج به سبک ایرانی» به کارگردانی حسن فتحی را پیدا کرد، در گفتگویی صریح به بیان افشاگری هایی از وضعیت اسفبار سینمای دوران پهلوی و نیز چگونگی زندگی چند ساله در آمریکا و لس آنجلس پرداخته است که بسیار قابل تأمل است.

 • تجلیل از هیات داوران بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۰۶:۲۵

  یادداشت اختصاصی «جواد شمقدری»

  حذف عناوین انقلابی؛ راهی برای نفوذ فرهنگی دشمن/ اقدام اخیر مدیران سینمایی چه تناسبی با تأکیدات رهبری دارد؟

  سینماپرس: همه کسانی که از تاریخ سینمای کشور بی خبر نیستند، بعید نمی دانند در یک گام دیگر، این جشنواره به نام تهران تغییر یابد و دوباره «فستیوال فیلم تهران» زنده شود. فستیوالی که زیر نظر فرح و با اهداف خاصی در روزگار ستم شاهی راه افتاد!

 • دیدار نوروزی رئیس سازمان سینمایی با اعضای خانه سینما ۱۳۹۴-۰۵-۲۸ ۰۱:۰۰

  تحلیلی پیرامون حکم ایوبی به مدیر خانه سینما

  گام سینمایی مدیران دولت تدبیر و امید برای «استحاله» انقلاب اسلامی!؟

  سینماپرس: مجید شیردستیان/ متن حکم جناب آقای دکتر ایوبی خطاب به سید رضا میرکریمی مدیر عامل خانه سینما برای تصدی مسئولیت دبیری جشنواره بین المللی فیلم ایران، فاقد هر گونه لفظی دال بر انقلاب اسلامی و حتی اشارتی به ماهیت اسلامی ایران می ­باشد.

 • رضاداد-میرکریمی-ایوبی ۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۱۲:۱۳

  «از چاله به چاه»؛ با تصمیمی غیرعادلانه!

  آیا مدیر عامل «خانه سینما» جایگزین «رضاداد» در بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر خواهد شد؟

  سینماپرس: احتمال انتخاب سید رضا میرکریمی مدیر عامل خانه سینما به عنوان دبیر بخش بین الملل سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر قوت گرفت.

 • امنیت روانی۲ ۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۰:۰۲

  درنگی پیرامون امنیت فرهنگی در جامعه/ بخش پایانی

  تلاش ۳۷ ساله برخی مدیران برای «نقض مصالح عمومی» کشور در عرصه سینما و تلویزیون!؟

  سینماپرس: دکتر موسی اسماعیل نژاد/ مردم انتظار ندارند یک فیلمساز لیبرال برای آنها از ایمان و غیب بگوید، بلکه انتظار دارند حداقل با پرداختن به دغدغه های شخصی اش به شعور آنها توهین نکرده و آنها را وارد دعواهای سیاسی – عقیدتی اش با حکومت نکند. مردم فیلمی را می خواهند که در آن راستی، صداقت، امید، باور، احترام، انصاف، شجاعت، پهلوانی و مانند اینها نمایش داده شود، ضمن اینکه فیلمی خوش ساخت بوده و فرم داشته باشد.

 • نمایش خانه متروک ۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۰:۰۰

  داستانی عاشقانه در دل کودتای ۲۸ مرداد

  نمایش «خانه متروک» با تکمیل فهرست بازیگرانش آخر مرداد به روی صحنه می‌رود

  سینماپرس: تئاتر «خانه متروک» با تکمیل شدن لیست بازیگران خود، اجرایش را از اواخر مرداد آغاز می کند.

 • امنیت روانی۱ ۱۳۹۴-۰۵-۱۸ ۱۱:۵۸

  درنگی پیرامون امنیت فرهنگی در جامعه/ ۱

  گام‌های محکم سینما و تلویزیون برای ایجاد ناامنی روانی در ایران اسلامی!؟

  سینماپرس: دکتر موسی اسماعیل نژاد/ طبیعی است انسانی که در عمده آثاری که تماشا می کند، حضور خدا را در زندگی کاراکترها و رویدادهای جاری جامعه نمی بیند، به تدریج در زندگی خود نیز از خدا و ارتباط عاطفی و قلبی با خدا فاصله گرفته و در نتیجه دچار ناامنی روانی می شود؛ لذا بخشی از سینمای ایران، به عمد یا به سهو! مهمترین عامل ایجاد امنیت روانی در انسان را نادیده گرفته است و به عمد یا به سهو! برخی آثار نمایشی مروج بی ایمانی و بی تقوایی بوده اند.

 • روزنامه و خبرگزاری ها ۱۳۹۴-۰۵-۱۷ ۰۸:۳۵

  یادداشتی بمناسبت ۱۷ مرداد روز «خبرنگار»

  اصل فراموش شده‌ای بنام «تعهد ژورنالیستی»/ رسانه‌های سینمایی تا چه حد در انجام رسالت خود جدی هستند؟

  سینماپرس: آرین اقبال افسری/ باید پذیرفت امروزه بسیاری از خبرنگاران سینمایی در سراسر دنیا بیشتر از آنکه به دنبال مصالح فرهنگی جامعه و اثرگذاری آثار سینمایی بر روی فرهنگ و زندگی مردم و یا تهدید امنیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه در دراز مدت باشند، شیفته پرده نقره ­ای و ستارگانش هستند!؟

 • «احمدرضا درویش» کارگردان سینمای ایران در پشت صحنه روز رستاخیز ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۰۰:۲۱

  تحلیلی بر دلنوشته های دو فیلمساز

  حکایت دو نامه سینمایی که با«انا‌للّه...» آغاز شد؛ اما این کجا و آن کجا؟!

  سینماپرس: محمد عزیزی/ آیه «انا لله و انا الیه راجعون» سرآغاز دو نامه سینمایی بوده است؛ یکی در پی اهانت به شعور انقلابی یک ملت و حمایت برخی سینماگران از جریان فتنه و دیگری در اعتراض به اقدامی انقلابی و تصمیمی درست؛ که شاید می‌توانست سرمنشأ اختلاف و فتنه ای در میان آحاد مردم و دوستداران اهل بیت (ع) باشد.

 • اکران خصوصی فیلم سینمایی«رستاخیز» ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۲:۴۰

  سازمان تبلیغات و حمایت از یک فیلم توقیفی!

  عیار «حوزه هنری» در محک فیلم «درویش»/ آیا «رستاخیز» در کشورهای اسلامی نمایش داده می‌شود؟!

  سینماپرس: مجید شیردستیان/ آیا با توجه به اعتراض مراجع تقلید شیعه و علمای دین با نمایش فیلم «رستاخیز» پیش بینی نمی شود که نمایش چنین اثری با این همه اختلاف نظر روایی بر سر آن، شاید شرایط بروز اختلاف میان شیعیان کشورهای اسلامی را با وجود اندیشه ها و باورهای مختلف به ویژه در عراق، لبنان و سوریه فراهم آورد؟

 • فرصت سوخته دهه شصت-شطرنج ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۰:۱۶

  نگاهی تحلیلی به روشهای شکست خورده برخی مدیران

  فرصت های طلایی که سوختند/ «شطرنج بازان» سینما در دهه ۶۰ چه کردند؟

  سینماپرس: مجید شیردستیان/ عدم درك صحيح از شرايط حاكم بر دهه شصت، بی توجهي به اتمسفر ايجاد شده در كشور به دليل دفاع مقدس، نداشتن نگاه استراتژيک به سينما به عنوان ابزاری كارآمد براي دولت ها و ارتقای كشور در اذهان جهانيان و همچنين جهت دادن به افكار عمومي، داشتن نگاه ضد قهرمانی در سینما و همچنین نبود نظارت مکفی بر فعالیت معاونت سینمایی و حوزه هنری از ضعف‌های اصلی سينماي دهه شصت است که هم اکنون آثار بعضا غیر قابل جبران آن بر سینمای کشور قابل رویت است.

 • اعتدال ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۵۷

  تحلیلی بر سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار شاعران

  سینمای حق؛ سینمای باطل/ اتمام حجتی حسینی با اصحاب شعر و شعور

  سینماپرس: فرید یکتا/ اتمام حُجت مقام معظم رهبری اگر چه با شعرا صورت پذیرفت، اما در بطن خود تمامی شقوق هنر، بالاخص سینما را در برداشته و از این جهت باید تمرکز نمود و تغییرات استراتژی متولیان عرصه سینمایی کشور در مسیر تبیین و زمینه سازی حق گویی سینمای ایران و ایستادگی سینماگران متعهد در برابر باطل را به نظاره نشست.

 • شهید سید مرتضی آوینی* ۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۰۰:۰۸

  یادداشت متفاوت«جواد شمقدری»

  ناگفته‌هایی از شهید آوینی و آدرس‌های انحرافی امروز / «آقا مرتضی» در مورد کدام فیلم حرفش را پس گرفت؟

  سینماپرس: «جواد شمقدری» نویسنده و کارگردان سینمای ایران در یادداشتی اختصاصی برای سینماپرس با ذکر بعضی ناگفته ها از شهید سید مرتضی آوینی برای نخستین بار، تأکید کرد: بهتر است همه ما، از برخی رفتار منیت خواه الصاق اندیشه ها و دلمشغولی های خویش به روح متفکر و رشد یافته بر دامنه مکتب عملی امام خمینی(ره) و امتحان پس داده در رکاب امام خامنه ای شهید آوینی، دست برداریم و بگذاریم تشنگان اندیشه های ناب، خود از این جریان زلال سیراب شوند

 • افطاری اتحادیه صنف تهیه کننده ۱۳۹۴-۰۴-۰۳ ۰۰:۰۵

  حضور همه تشکل‌ها در ضیافت جامعه صنفی تهیه کنندگان

  گامی در جهت یک وحدت «صحیح» صنفی/ «تهیه کنندگان سینما» پای یک سفره افطار کردند

  سینماپرس: عصر روز سه شنبه دوم تیرماه سرانجام پس از سالها اختلاف نظر همه تهیه کنندگان سینما طی اقدامی پسندیده به میمنت فرا رسیدن ماه رمضان پای یک سفره روزه خود را افطار کردند.

 • نشست سینمای کودک ۱۳۹۴-۰۴-۰۱ ۰۰:۳۱

  میزگرد «بررسی سینمای کودک» در سینماپرس/ بخش اول

  نقدی بر شأن و عملکرد شورای راهبردی سینمای کودک/ اظهارات شجاع نوری«دهن کجی» به چه کسانی بود؛ فیلمسازان یا مدیران؟

  سینماپرس: وحید نیکخواه آزاد، ناصر رفایی، نادره ترکمانی، فرزاد اژدری و امیرسحرخیز به عنوان ۵ چهره فعال سینمای کودک در میزگردی به دعوت خبرگزاری سینماپرس به طرح دیدگاهها، نظرات و تحلیل خود نسبت به فضای فعلی حاکم بر سینمای کودک و نوجوانان پرداختند که در این مسیر نقد عملکرد شورای راهبردی سینمای کودک و نیز ضرورت برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان از مهمترین سخنان این سینماگران دغدغه مند در بخش اول این گفتگوست.

 • پرویز فارسیجانی ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۱۲:۱۱

  به بهانه موافقت با ساخت یک فیلم ویدئویی

  «گاردریل»؛ فیلمی پلیسی- اجتماعی با موضوع قاچاق میراث فرهنگی/ فارسیجانی: درخواست پروانه نمایش سینمایی خواهم کرد

  سینماپرس: پرویز فارسیجانی تهیه کننده سینما که به تازگی پروانه ساخت فیلم ویدیویی «گاردریل» به کارگردانی حسن حج گذار را از سازمان سینمایی دریافت کرده است در رابطه با این فیلم گفت: «گاردریل» فیلمی پلیسی است که به قاچاق میراث فرهنگی می پردازد.