سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۴

روایت قصه خونین شهر در «عکاسی زیر آتش»

مستند عکاسی زیر آتش

سینماپرس: مستند «عکاسی زیر آتش» با موضوع اشغال تا آزادی خرمشهر در روزهای یکم و دوم خردادماه از شبکه مستند سیما پخش می شود.

به گزارش سینماپرس، مستند «عکاسی زیر آتش» به تهیه‌کنندگی سلیم غفوری و کارگردانی سعید فرجی که قصه اشغال تا آزادی خرمشهر از زبان عکاسان جنگ است، یکم و دوم خرداد از ساعت ۱۹:۳۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

سعید فرجی درباره این مستند گفت: «عکاسی زیر آتش» قصه اشغال تا آزادی خرمشهر از زبان عکاسان جنگ و با محوریت مهرزاد ارشدی ساخته‌شده است؛ عکاس آبادانی که یکی از غنی‌ترین آرشیوهای عکس را از اشغال خرمشهر در اختیار دارد.

وی افزود: در بخش میدانی این مستند با مهرزاد ارشدی همراه شدیم و در بازار خرمشهر، پل مواصلاتی آبادان و خرمشهر و ... با او درباره «عکاسی زیر آتش جنگ» و دشواری‌هایش گفتگو کردیم؛ از لحظه نزدیک شدن عراقی‌ها به شهر، اشغال شهر، آخرین دفاع و درنهایت آزادسازی خرمشهر.

این کارگردان گفت: در بخش دیگری از این مستند با دیگر عکاسان جنگ، چهره‌های شناخته‌شده‌ای مثل امیرعلی جوادیان، سعید صادقی، منوچهر قلمچی، جاسم غضبان پور و ... گفتگو کردیم.

۱۵ سال عکاسی از جنگ و صلح در زندگی مسلمان‌ها

فرجی اظهار کرد: من عکاس و مستندساز هستم و  ۱۵ سال است که از جنگ و صلح در زندگی مسلمان‌ها در کشورهای مختلف عکاسی می‌کنم در واقع به هر ۲ حوزه علاقه دارم و همه مستندهایی که تا امروز ساخته‌ام، نسبتی با عکاسی دارند.

 وی افزود: در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ای از جنگ لبنان، بحران لیبی، جنگ با داعش در عراق و ... عکاسی کرده‌ام و برایم جذاب بود بتوانم از اتفاقی که در کشور خودم افتاده است فیلم بسازم. با همین نگاه به سراغ ساخت «عکاسی زیر آتش» رفتم و این مستند را به سرانجام رساندم.

از عکاسی «زندگی مسلمانان» تا ساخت مستندی درباره تاریخ عکاسی

فرجی درباره تازه‌ترین فعالیت‌ هنری‌اش گفت: مشغول عکاسی پروژه «زندگی مسلمانان» هستم و در کنار آن ساخت قسمت دوم مستندی درباره تاریخ عکاسی اجتماعی در ایران را شروع کرده‌ام.

وی در پایان گفت: سال گذشته قسمت نخست این مستند را با عنوان «میرزا جواد» ساختم، مستندی که به ورود عکاسی به ایران و اولین شهید عکاس در دوران فتح تهران توسط مشروطه خواهان می‌پرداخت.   

«عکاسی زیر آتش» در ۲ قسمت ۲۱ دقیقه‌ای تهیه‌شده و امشب و فردا شب ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه مستند پخش و روز آینده ساعت ۱۵ بازپخش می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.