سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱

نگاهی به فیلم های کوتاه جشنواره فیلم فجر؛

تلخی، سیاهی، پوچی و سطحی نگری در آثار کوتاه به نمایش درآمده جشنواره فجر بیداد می کند!

«مارلون»، «فاش»، «حیوان» و «وقت نهار»

سینماپرس: یک منتقد سینما در رابطه با ۴ فیلم کوتاه به نمایش درآمده در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با عناوین «مارلون»، «فاش»، «حیوان» و «وقت نهار» نوشت: تلخی، سیاهی، پوچی و سطحی نگری در آثار کوتاه به نمایش درآمده جشنواره فجر بیداد می کند و برخی آثار واقعا حرفی برای مخاطب ندارند!

فیلم «مارلون» روایتگر کودکی است که توسط مادرش برای تست فیلم برده می شود . این فیلم که تمرکز روی بازیگر کودک دارد و بقیه بازیگران فیلم فقط صدایشان وجود دارد دارای یک داستان سطحی است.

فیلمی که تمام بازیگران آن خارجی هستند و حتی در خارج از کشور فیلمبرداری شده است و کارگردان و چند نفر از عوامل ایرانی هستند . «مارلون» نه داستان کشنده ای دارد که بتواند تماشاگر را جذب کند و نه نکته مثبتی در فیلم وجود دارد که بتواند تماشاگر را به این فکر سوق دهد که فیلم را برای پایانش ببیند .

آخرین اثر درناز حاجی ها حتی پایان مشخصی ندارد و تماشاگر نمی فهمد که کودک توانسته در تست نمره قبولی بیاورد یا نه و این باعث می شود فیلم هیچ چیز  برای گفتن نداشته باشد و دلیل حضورش در مهمترین جشنواره سینمایی کشور مشخص نیست!

«وقت نهار » به کارگردانی علی قاسمی فیلم کوتاهی  که توانسته نامزد نخل طلای بهترین فیلم کوتاه هفتاد و نهمین دوره جشنواره فیلم کن شود!

این فیلم داستان دختری را که برای تشخیص هویت مادرش به بیمارستان می رود بیان  می کند که مسئولین  بیمارستان به خاطر سن کم او مانع از ورود او به سردخانه می‌شوند اما دختر با زیرکی که دارد وارد سردخانه میشود و داستان از آنجا شکل می‌گیرد .

فیلم کوتاه «وقت نهار» دارای فیلمنامه ای تلخ سیاه ولی دارای خط داستانی است که در ۱۵ دقیقه فیلم تماشاگر را همه چیز را می فهمند و هیچ نکته مبهمی  را باقی نمی گذارد .

اما از هرچه بگذریم بازی بازیگر نوجوان فیلم خورشید چراغی پور در این فیلم خوب است و می‌توان گفت اگر این بازیگر در سینمای ایران به کار خود ادامه دهد بازیگر خوبی خواهد شد .

فیلم «حیوان» با اینکه ایده داستانی بسیار ساده ای دارد؛ فیلمی که در سراسر بخش آن هیچ دیالوگی ندارد و کاملا در سکوت می گذرد .

«حیوان» به موضوع علل مهاجرت و فرار می‌پردازد داستان مردی را به تصویر می‌کشد که در پوشش حیوانی قوچ از  کشور خود قصد  فرار دارد که در آخر هم طعمه شکارچیان می شود و مرگ سراغش میاید .

«فاش» به کارگردانی احسان مختاری داستان دو برادر را روایت می کند  که در خانه پنهان شده اند و طلبکاران در انتظار یکی از دو برادر هستند تا طلبشان را از آن بگیرند. انها  با خاموش کردن چراغ‌ها و نشان دادن که  در خانه نیستند تا طلبکاران  خانه را ترک کنند اما برادر کوچکتر سیامک دیگر تاب این وضعیت را ندارد و در را برای طلبکاران  باز کند و برادر را درگیر با طلبکاران می کند .

فاش با این که فیلم کوتاه است و یک خط داستانی را دنبال می کند اما در همان چند دقیقه هم شاید بتوان گفت که کار کمی کشدار است و تماشاگر هر لحظه منتظر است تا پایانی که از اول معلوم است را یک روز طول دهد و در پایان به جایی برسد که حدسش از اول هم با المانهایی که در فیلم وجود دارد سخت نیست .

ساخته احسان مختاری از لحاظ نویسنده نقد فیلم کوتاه کشداری است که حتی همان چند دقیقه هم حوصله تماشاگر را سر می برد و حرفی برای گفتن ندارد .

نساء نیکو

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.