جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۹

سید عباس صالحی در حاشیه شب دوم جشنواره موسیقی فجر:

جشنواره موسیقی به «شیوه‌نامه» نیاز دارد/ موسیقی سنتی و کلاسیک ما باید ارتقا مخاطب پیدا کند

عباس صالحی

سینماپرس: سیدعباس صالحی گفت: به هیچ عنوان نمی‌خواهیم بگوییم موسیقی پاپ باید بی‌ مشتری باشد و مخاطب داشتن این گونه موسیقایی اصلا نقص نیست؛ فقط بر این باوریم در این سوی ماجرا موسیقی سنتی و کلاسیک ما نیز باید ارتقاء مخاطب پیدا کند.

به گزارش سینماپرس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر حضور یافت و به تماشای کنسرت شهید پرویزخان از هند نشست.

وزیر ارشاد پس از پایان این کنسرت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: مبحث مخاطب‌های موسیقی سنتی موضوعی است که سال‌های متمادی با اجراهای متفاوت شکل گرفته و در زمان جشنواره بخشی از خود را نشان می‌دهد. به همین خاطر خیلی طبیعی است که جشنواره‌ها محصول اتفاقاتی است که در طول سال پدید می‌آیند.

وی افزود: مخاطب ما از ابتدا موسیقی سنتی را لمس کرده و با آن در تماس بوده به همین خاطر اگر آن را در ذائقه و وجودش عمیق کند طبیعی است به اتفاقاتی در طول سال نیازمند است که هم آفرینندگان موسیقی سنتی و کلاسیک ما در آن نقش دارند و هم مجموعه کسانی که می‌توانند به افزایش مخاطب کمک کنند. در این راه بخشی از کار به عهده سازمان صداوسیما و بخشی هم به عهده مجموعه‌های دیگری است که می‌توانند در این زمینه مساعدت‌هایی را انجام دهند. بالاخره در این حوزه اشتراک مساعی مجموعه‌های لازم است تا در طول سال ذائقه مخاطبان را ارتقا بدهیم و بتوانیم به نقطه متعادلی برسیم.

او ادامه داد: این مسیری است که همه باید آن را دنبال کنیم. من هم قبول دارم این اشکال وجود دارد و ما هنوز آن تعادل مورد نظر را ایجاد نکردیم. ما به هیچ عنوان نمی‌خواهیم بگوییم موسیقی پاپ باید بی‌مخاطب و بی‌مشتری باشد. به هر حال مخاطب داشتن این‌گونه موسیقایی اصلاً نقص نیست. فقط بر این باوریم در این سوی ماجرا موسیقی سنتی و کلاسیک ما باید ارتقا مخاطب پیدا کند. در این بخش هم مجموعه‌های مختلف و آفرینندگان این گونه موسیقایی هرکدام مسئولیت‌های خود را دارند که بتوانند با مخاطبان ارتباط بهتری پیدا کنند.

وزیر ارشاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر فقدان اساسنامه گفت: در این مورد شیوه‌نامه‌ای تهیه شده است، اما این که این شیوه‌نامه نهایی شده تا بر آن مبنا معیارهای جشنواره شکل بگیرد حتماً مورد نظر ما هم هست. به هر صورت جشنواره‌ها باید شیوه‌نامه‌های روشنی داشته باشد که بر آن اساس جشنواره اتفاق بیفتد. دوستان هم شیوه‌نامه‌ای را طراحی کردند، اما باید به یک شیوه‌نامه دائم مصوب شده برسیم که امیدواریم این اتفاق در پایان جشنواره صورت بگیرد. البته در این دوره جشنواره شیوه‌نامه‌ای بوده است که باید به سمت دائمی شدن آن پیش برویم، چرا که اجرای یک شیوه‌نامه دائمی‌تر مراجع تصویب‌کننده خود را لازم دارد تا بتواند به‌عنوان یک شیوه‌نامه قابل اعتماد مورد توجه قرار بگیرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.