یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷

اما و اگرهای بلیت ۲۰ هزار تومانی سینما/ آیا رکود دوباره به سینما باز می‌گردد؟

افزایش قیمت بلیت

سینماپرس: برخی کارشناسان معتقدند اگر نرخ بلیت سینما در سال جدید و بر اساس تصمیم شورای صنفی نمایش با رشد ۱۰۰ درصدی مواجه شود، مخاطب را از حضور در سالن‌های سینما و دیدن فیلم منصرف می‌کند و بار دیگر رکود به سینما باز می‌گردد.

سینما در کشور ما یکی از مراکزی که مورد استفاده جوانان و بعضاً خانواده‌ها قرار می‌گیرد. نمایش فیلم‌هایی که با ذائقه مخاطب همراه است چندسالی است که باعث شده سالن‌های سینما از رکودی که اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ گریبانگیر آن شده بود، خارج شود.

اگر نگاهی به آمار فروش بلیت سینماها در سال ۹۳ بیاندازیم خواهیم دید میزان آن بر اساس اعلام شورای صنفی نمایش نسبت به سال ۹۲ در تهران و شهرستان‌ها بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.  

این در شرایطی است که در این سال‌ها رشد قیمت بلیت را در سینماها شاهد نبودیم اما در سال ۹۴ قیمت بلیت حدود ۱۵ درصد رشد داشت و  بلیت سینماهای مدرن به ۸ هزار تومان افزایش پیدا کرد، در این سینماها قیمت بلیت‌ها از شنبه تا چهارشنبه ۷ هزار تومان و پنجشنبه و جمعه ۸ هزار تومان فروخته شد. همچنین بلیت سینماهای ممتاز به ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

در سال ۹۵ قیمت بلیت رشد حدود ۱۲ درصدی را تجربه کرد و قیمت بلیت سینماهای مدرن روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۱۰ هزارتومان، سایر روزها ۸ هزار تومان و سه‌شنبه‌ها ۵ هزار تومان شد.  

پیشنهاد شورای صنفی اکران برای فیلم‌های نوروز ۹۶ قیمت شناور بلیت سینماها با توافق پخش‌کننده و سینمادار خواهد بود. حال باید دید سیاست سازمان سینمایی در خصوص قیمت شناور بلیت چه خواهد بود زیرا قیمت بلیت شناور توسط شورای صنفی نمایش مصوب شده که باید سیاست‌های سازمان سینمایی هم درباره این افزایش قیمت مورد توجه قرار گیرد. با توجه به تصمیم اتخاذ شده از سوی شورای صنفی نمایش قیمت بلیت با رشد ۱۰۰ درصدی مواجه خواهد شد که برخی کارشناسان معتقدند این نوع افزایش قیمت ممکن است مخاطب را از حضور در سالن سینما و دیدن فیلم منصرف کرده و شاهد یک رکود دیگر در سال ۹۶ باشیم. اما عده ای معتقدند براساس نیاز سنجی مخاطب بلیت سینماها در برخی از سالن‌ها افزایش قیمت خواهد داشت و مخاطب سینماهای خاص تغییری نخواهد کرد.  

حال باید دید در جلسه فردا (۲۳ اسفند) شورای صنفی نمایش چه تصمیمی اعلام می‌شود؟ فیلم‌هایی که هم‌اینک پیش‌فروش بلیت‌شان در سالن‌های سینما آغاز شده با قیمت ۱۰ هزار تومان است و به نظر می‌رسد وزارت ارشاد درباره افزایش قیمت بلیت تردیدهایی دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.