شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۷

دو خبر از تئاتر؛

جشن امضای هفت نمایشنامه شکرخدا گودرزی/«مدرسه پینوکیو» تمدید شد

شکرخدا گودرزی؛

سینماپرس: نمایشنامه‌های «شکرخدا گودرزی» با حضور اهالی فرهنگ و هنر رونمایی شد.

به گزارش سینماپرس، نشست رونمایی از نمایشنامه‌های شکرخداگودرزی، نمایشنامه‌نویس و کارگردان با حضور اهالی هنر و فرهنگ برگزار شد.

در ابتدای این نشست رضا آشفته نویسنده و پژوهشگر عنوان کرد: گودرزی نویسنده‌ای است که در ادامه فعالیت‌های نویسندگان و کارگردانان حاضر در تالار سنگلج (۲۵ شهریور سابق) در دهه ۴۰ و ۵۰ در زمینه تئاتر ملی و تئاتر اجتماعی راهگشا بوده و در این برهه توانسته، اقدامات موثری را انجام دهد. وی در این سی سال فعالیت‌اش همواره دنباله روی همین هنرمندان به عنوان کسی که دلش برای تئاتر ملی می‌تپد این مسیر را ادامه داده و به ویژه در این ده سال با آفرینش و اجرای آثار نمایشی جایگاه قابل تامل و چشمگیری را برای خود ایجاد کرده است.

آشفته در ادامه اشاره کرد که چه گودرزی از شاهنامۀ فردوسی نمایشنامه‌هایی چون بهرام چوبینه، روز سیاوش و رستم و اسفندیار را اقتباس کرده باشد و چه در ارجاع به آدم‌های موثر تاریخ ایران زمین و بر اساس زندگی و تفکر آنان نمایشنامه‌های سهروردی، خواجه نظام الملک و خواجه نصیرالدین را آفریده باشد، همواره نیتش پرداختن به وجوه ملی و هویت یافتن نسل های امروزی در شناخت میراث گذشته است.

گودرزی حتی زمانی که از رمان به نام گل سرخ اثر امبرتو اکوی ایتالیایی نمایشنامه به نام گل اقتباس می‌کند بازهم لحن و بیانش منتقدانه است و می‌خواهد دغدغه‌ها و مسائل روزگارش را به چالش بکشد.

همچنین الهام باباخانی مدیر نشر میهستانی ناشر مجموعه کتاب‌های نمایشنامه شکرخدا گودرزی ضمن خوشامد به حاضران، با اشاره به این که با توجه به شرایط دشوار کنونی و برای حفاظت فرهنگ و هنر از مردم در مواجهه با نامرادی‌هایی که بلندی‌های انسانی را در جامعه می‌فرساید، دست به انتشار این مجموعه زده است و افزود: آن چه جامعه ما را تا این اندازه فرسوده کرده، افول فرهنگ و هنر است و آن چه می‌تواند جان دوباره به مردم بخشیده و زخم‌هایشان را درمان کند، بازسازی همین فرهنگ و به ویژه فرهنگ ملی است.

این ناشر خاطر نشان کرد: دلیل انتخاب و انتشار آثار شکرخدا گودرزی، سال‌ها استمرار در پرداختن به فرهنگ ملی توسط وی و پیگیری ارزش های فکری و هنری زادبومش بوده است. مشکل ما تاریکی فکری است، و برای ستیز با این تاریکی شمشیر نمی‌کشند، چراغ می‌افروزند. ما در حد وسعمان چراغی افروختیم، روشن نگه داشتن و افروخته تر کردنش با شما... 

محمد رحمانیان، نمایشنامه نویس و کارگردان ضمن اینکه نگاهی موشکافانه به رسم الخط و ویراستاری کتاب‌ها داشت، سوژه و موضوع مورد نگارش در نمایشنامه به نام گل را منطبق با شرایط و اوضاع و در راستای کارهای گودرزی ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد؛ نه تنها گودرزی نویسنده خوبی است بلکه بازیگر و کارگردان قابلی نیز هست.

رحمانیان همچنین همکلاسی سابقش (گودرزی) را یک فعال اجتماعی دانست.

علی دهکردی ضمن ستایش از اقدام ناشر، به نقش سازنده چنین کتاب‌هایی در شرایطی که آثار غالباً سخیف‌اند، وزانت نداشته و توجهی به مفاخر ندارند، پرداخت.

وی با اشاره به این که خود بازیگر نقش سهروردی بود، تاکید کرد که باید این متون بیشتر شناخته شود و با آگاهی افزون‌تری به شخصیت‌ها و افراد تاثیرگذار تاریخی و فرهنگی و اندیشمندانمان بپردازیم. در شرایط کنونی لازم است  هر چه بیشتر قشر جوان به این مهم بپردازند و البته دولت نیز حمایت کند.

همچنین بهزاد فراهانی پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با اشاره به فصل مشترک نگاه گودرزی در خصوص فرهنگ ملی و نمایش ایرانی، آن را با بهرام بیضایی قیاس کرده و تلاش نزدیک به سه دهه نمایشنامه نویسی گودرزی را ستود.

او در فرازی از سخنان خود یاد آور شد که آثار شکرخدا گودرزی بخش مهمی از ادبیات نمایشی را شامل می‌شود که با دغدغه‌های ملی، فرهنگی و اجتماعی معاصر عجین شده است.

وی با اشاره به اینکه خودش نیز جزو کسانی است که تاکنون هیچ نمایش خارجی را کارگردانی نکرده است، منش گودرزی را در این خصوص که دغدغه تئاتر ملی دارد، ستود.

بهزاد فراهانی همچنین در پایان ضمن ستایش از اقدام ناشر برای چاپ آثار نمایشی گودرزی امیدوار بود که با حمایت همه جانبه خانه تئاتر در سراسر ایران این حرکت ناشر مورد حمایت قرار گرفته و الگویی برای چاپ آثار فاخر نمایشی و رغبت ناشران برای چاپ آثار نمایش ایرانی و تئاتر ملی باشد.

احمد مسجد جامعی شخصیت فرهنگی و عضو شورای شهر تهران با بررسی آثار گودرزی و اینکه اکثر نمایش های اجرا شده او را دیده  است، آثار گودرزی را منشوری دانست که از زوایای مختلف خصوصاً معرفت شناسانه می‌توان به آن ها نظر افکند و آن‌ها را نمایشی در بستر شناخت شناسی فرهنگ ایرانی و توجه به مناظر و شخصیت‌های تاثیر گذار تاریخی اسطوره‌ای دانست.

جواد طوسی، منتقد سینما با بررسی دقیق و اشاره به بخش‌هایی از متون نمایشنامه‌ها و بازخوانی برخی دیالوگ ها، گودرزی را از افرادی دانست که هرچند آثارش تاریخ و اسطوره را نشانه رفته اند اما هرگز خود را در دام تاریخ یا اسطوره اسیر نکرده است، بلکه تاریخ و اسطوره بهانه‌هایی هستند که گودرزی مسایل روز و مبتلا به جامعه را مورد ارزیابی قرار دهد.

پایان بخش مراسم رونمایی از نمایشنامه‌های شکرخدا گودرزی حضور او برای امضا کردن این کتاب‌ها بود که ضمن تشکر از حضور همگان از سخنرانان که هر یک از منظر متفاوتی کارهایش را بررسی کردند تشکر کرد و از این شب به عنوان شب بی نظیری یاد کرد که برایش یک خاطره ماندگار خواهد بود و شکرخدا گودرزی همچنین مجموعه آثارش را به نیک آیین، نوۀ خردسالش تقدیم کرد و گفت همه این آثار برای اینهاست که آینده این مملکت هستند.

* «مدرسه پینوکیو» تمدید شد

 نمایش «مدرسه پینوکیو» به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی که از ۱۷ آذر ماه در تماشاخانه نوفل لوشاتو روی صحنه رفته بود به دلیل استقبال مخاطبین تمدید شد. این نمایش تا بیستم دی ماه، هرشب ساعت ۲۱ در سالن شماره یک عمارت نمایشی نوفل لوشاتو به روی صحنه می رود.

اتابک نادری، نورا هاشمی، بابک صحرایی، سیما خضرآبادی، فاطیما درستکار، علیرضا میرزامحمدعلی، رازیما میرزایی، سوزان صفانیا و فریبرز گلبن بازیگران این اثر نمایشی هستند.

«مدرسه پینوکیو» بر اساس برداشتی آزاد از رمان «بختیار علی» نوشته شده و در خلاصه آن آمده است: الان چیز زیادی از اون مجموعه رخدادها یادم نیست، اما بهش میگفتن مدرسه پینوکیو! علاقه مندان جهت خرید بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال و یا گیشه تماشاخانه نوفل لوشاتو مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.