دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸

سخنگوی نمایشگاه کتاب توضیح داد

علت شعار نمایشگاه کتاب «خواندن توانستن است»

نمایشگاه کتاب تهران

سینماپرس: سخنگوی سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران درباره انتخاب شعار این دوره از نمایشگاه توضیحاتی داد.

به گزارش سینماپرس، اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب هفته گذشته شعار دوره سی و دوم را «خواندن توانستن است» انتخاب کردند.

بر اساس این گزارش، در پی انتخاب این شعار واکنش‌های مختلفی ابراز شد. ایوب دهقانکار سخنگوی نمایشگاه کتاب در تشریح این انتخاب در برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه خبر اظهار کرد: حکایت انتخاب شعار مفصل است. اعضای شورا بر انتخاب مناسب تاکید داشتند، اما از طریق کمیته روابط عمومی فراخوانی را منتشر کرده بودیم و از تمام مردم کشور، جامعه علمی، پژوهشگران و اندیشمندان و اصحاب قلم دعوت شد شعارهای پیشنهادی را به دبیرخانه ارسال کنند. در ادامه شعارهای بسیار با تنوع زیاد اعلام وصول شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورا ملاک‌هایی برای انتخاب شعار سال داشتند. اتفاق نظر بر این بود که رویکرد و چشم انداز ایدئولوژی ما را برای کتاب و مطالعه نشان دهد. از سویی در شورای سیاستگذاری تاکید شد مسائل اخیر کشور مغفول نماند. خصوصا حوادثی که در سطح ملی و فرامنطقه‌ای رخ داد؛ اقدام نابخردانه دولت امریکا علیه سپاه پاسداران و...

با لحاظ همه این موارد و مدنظر قرار دادن اینکه شعار یک بیانیه و مقاله پژوهشی نیست که همه آنچه در اندیشه داریم در قالب شعار بیاید و ضمن اینکه در شعار نباید واژگان از یک تعدادی فراتر رود و باید نگاه را با کلمات کوتاه نشان دهیم؛ این شعار انتخاب شد.

دهقانکار به آموزه‌های دینی و سخنی از حضرت علی (ع) اشاره کرد و گفت: در آموزه‌های دینی و فرموده بزرگان، چون حضرت علی (ع) آمده: دانش قدرت و اقتدار می‌آورد و از آن سو با توجه به اینکه در زبان فاخر فارسی ضرب المثلی داریم که «خواستن توانستن است»، انحراف از معیاری در نظر گرفته شد با این هدف که خواندن منجر به آگاهی شود. دانایی و دانش منجر به قدرت و توانستن می‌شود که مسائل دیگر را هم تحت پوشش قرار می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.